Menu
RSS
Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne docenione wyjątkowym albumem

Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne docenione wyjątkowym albumem

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne docenione wyjątkowym albumem

„Przetarte kolanami wiernych ceramiczne dywany kościołów. Wydreptana przez pokolenia turystów unikatowa kostka na dworcu. Pamiętająca niejedną wizytę barwna terakota klatek, w kamienicach czynszowych. To nadgryzione zębem historii piękne w swojej niedoskonałości, zabytkowe płytki opoczyńskie.” Tymi słowami wstępu rozpoczyna się album „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne”, którego promocja odbyła się 16 października 2018 r. w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

Najnowsze wydawnictwo Gminy Opoczno i opoczyńskiego Muzeum to unikalna pozycja dokumentująca dziedzictwo ceramiczne naszego miasta, które zapoczątkowane zostało już w końcu XIX w. przez Jana Dziewulskiego oraz braci Józefa i Władysława Lange. Na przeszło stu stronach albumu zaprezentowano fotografie płytek ceramicznych oraz zachowanych do dziś w wielu miejscowościach posadzek opoczyńskiej fabryki. Zabytkowe, opoczyńskie płytki ceramiczne, pomimo przetrwania wielu dziesięcioleci, to dziś już niestety coraz rzadszy detal architektury wnętrz. Stare budynki, ich ściany i podłogi odchodzą często w zapomnienie.

We wtorkowej promocji uczestniczyli przedstawiciele Gminy Opoczno na czele z burmistrzem Rafałem Kądzielą oraz sekretarzem miasta Tomaszem Łuczkowskim a także reprezentanci największych zakładów ceramicznych.

Pomysłodawcą i inicjatorem albumu „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” był burmistrz Rafał Kądziela, który w kilku zdaniach podkreślił, że tym właśnie, wyjątkowym wydawnictwem, chcemy po latach docenić dorobek i znaczenie opoczyńskiego przemysłu ceramicznego oraz dać świadectwo doskonałego polskiego wzornictwa, jakie od ponad 130 lat cechuje zakłady ceramiczne w Opocznie. Głos zabrał również Tomasz Łuczkowski nawiązując do długotrwałego procesu budowania tożsamości miasta i regionu, która w przypadku Opoczna od wielu lat oparta jest na dwóch filarach. Jednym z nich jest właśnie przeszło wiekowe dziedzictwo przemysłu ceramicznego. Sekretarz miasta mówił też o planach związanych z budową Muzeum Płytki Ceramicznej w Opocznie oraz zacieśnianiu współpracy z ukraińskim Słowiańskiem, który podobnie jak Opoczno, buduje swoją markę w oparciu o naszą wspólną historię przemysłu ceramicznego.

W albumie „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” znalazło się kilkadziesiąt fotografii wykonanych współcześnie w wielu miastach Polski, m.in. Gdyni, Łodzi, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim czy stołecznej Warszawie. Nie zabrakło również fotografii z ukraińskiego Słowiańska, gdzie na początku XX w. funkcjonowała druga po opoczyńskiej fabryka „Dziewulski i Lange”. Autorem większości zdjęć jest opocznianin Krzysztof Woźniak.

Opracowanie i druk albumu wsparły finansowo zakłady ceramiczne działające w regionie opoczyńskim – Opoczno I Sp. z o.o., Ceramik Studio Białaczów, Manufaktura Ceramiczna Fougasse oraz ZCB Owczary Ceramika Budowlana. Wydawnictwo jest już dostępne w sprzedaży w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

0 # L9oosieMieszkaniec 2018-10-24 09:19
Zamiast wstawić parę zdjęć tego albumu wstawiacie zdjęcia tych nic nie wartych i nie zwazanych z tą historią ludzi. Żenada jak zwykle. W tym mieście serio nikt nie myśli...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: