Menu
RSS
Nowy nabytek opoczyńskiego muzeum

Nowy nabytek opoczyńskiego muzeum

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

Nowy nabytek opoczyńskiego muzeum

Dział Historii Muzeum Regionalnego w Opocznie powiększył się w ostatnich dniach o kolejny, niezwykle ciekawy eksponat. Jest nim podoficerska odznaka pułkowa 81. Pułku Strzelców Grodzieńskich, który we wrześniu 1939 r. walczył w składzie 29. Dywizji Piechoty północnego zgrupowania Armii „Prusy”.

Szlak bojowy pułku w 1939 r. jest nierozerwalnie związany z ziemią opoczyńską, gdzie w walkach odwrotowych jego żołnierze stawiali opór w dniach 6-12 września. Jedną z najlepiej udokumentowanych i znanych akcji 81. Pułku Strzelców Grodzieńskich było doszczętne zniszczenie niemieckiej kolumny amunicyjnej złożonej z kilkudziesięciu pojazdów, do którego doszło 11 września w rejonie miejscowości Kraszków. Następnego dnia, po starciu pod Przysuchą, pułk przestał istnieć jako zwarta jednostka.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pozyskana odznaka swój szlak bojowy zakończyła właśnie na terenie obecnego powiatu opoczyńskiego. Obecnie stanowi jeden z cenniejszych eksponatów historycznych Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: