Menu
RSS
Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne

Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne

W poniedziałek 25 czerwca w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyło się bardzo istotne dla naszego miasta i regionu wydarzenie. Dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, na zaproszenie Burmistrza Opoczna Rafała Kądzieli oraz Dyrektora opoczyńskiego muzeum, wygłosiła prelekcję zatytułowaną „Rola opoczyńskich wyrobów ceramicznych w budowaniu nowoczesnego wizerunku architektonicznego międzywojennej Gdyni”.

Dziedzictwo ceramiczne jest jednym z podstawowych filarów odkrywanej obecnie na nowo tożsamości Opoczna i regionu. Stąd też w poniedziałkowej prelekcji licznie udział wzięły władze samorządowe powiatu opoczyńskiego oraz gminy Opoczno. Nie mogło zabraknąć oczywiście przedstawicieli największych w naszym kraju zakładów ceramicznych - Opoczno I Sp. z o.o. oraz Ceramiki Paradyż, a także innych firm z branży ceramicznej.

Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne

Płytki ceramiczne produkowane w naszym mieście przez zakłady „Dziewulski i Lange” były masowo używane podczas budowy przedwojennej Gdyni. Mało tego, okazuje się, że w okresie międzywojennym to właśnie Gdynia była największym odbiorcą płytek ceramicznych produkowanych przez opoczyńskie zakłady. Do dziś są one obecne w wielu miejscach, budynkach użyteczności publicznej, kamienicach, halach targowych. Opoczyńskie płytki użytkowe wielu wzorów, charakterystyczne gorseciki i iryski są na stałe wpisane w gdyński modernizm. Przewodnicy, którzy oprowadzają wycieczki turystów oraz studentów architektury po najcenniejszych zabytkach modernizmu podkreślają, że wreszcie władze Opoczna zainteresowały się tym, co pochodzi z ich miasta, a z dumą jest eksponowane przez mieszkańców Gdyni.

Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne

Prelekcja w Muzeum to dopiero początek działań związanych z promocją ceramicznego dziedzictwa i tożsamości Opoczna. Już za niespełna dwa miesiące, w dniach 10-12 sierpnia odbędzie się w Opocznie pierwszy Festiwal Płytki Ceramicznej organizowany przez Gminę Opoczno.

Zapraszamy do udziału.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: