Menu
RSS
Wigilia „Doliniaków” w Libiszowie

Wigilia „Doliniaków” w Libiszowie

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

Wigilia „Doliniaków” w Libiszowie

W ubiegłą sobotę 16 grudnia w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego AK „Doliniacy” w Libiszowie odbyła się kolejna już „Wigilia Partyzancka”, która była jednocześnie świętem patrona szkoły.


W 1944 roku niewielki budynek libiszowskiej szkoły stał się miejscem, w którym partyzanci Adolfa Pilcha „Góry”, „Doliny” spędzili ostatnią, wojenną wigilię.

Delegacje uczestników Wigilii złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą nadanie Szkole Podstawowej w Libiszowie imienia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Doliniacy”. Część artystyczna w wykonaniu uczniów starszych klas wprowadziła wszystkich w klimat wydarzeń sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Po modlitwie przeprowadzonej przez wikariusza tutejszej parafii przyszedł czas na wspólne łamanie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń.

Wigilia „Doliniaków” w Libiszowie

Oprócz bogato zastawionych stołów, największą popularnością wśród dzieci cieszyły się wystawy militariów przygotowane specjalnie na tą okazję przez Muzeum im. Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej oraz opoczyńskie Muzeum Regionalne. Skarżyskie Muzeum przywiozło około dwudziestu egzemplarzy historycznej broni, którą można było nie tylko oglądać, ale i wziąć do ręki. Wojskowej scenerii dopełniali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Partyzanckiego Oddziału Lotniczego AK „Henryk” działającej przy Muzeum Regionalnym w Opocznie. Towarzyszyli im także zaprzyjaźnieni rekonstruktorzy z Tomaszowa Mazowieckiego.

Wigilia „Doliniaków” w Libiszowie

Współorganizatorem uroczystości było również Muzeum Regionalne w Opocznie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Wigilii za tak liczną obecność i kultywowanie tej pięknej, partyzanckiej tradycji.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: