Menu
RSS
„Polski Niepodległej regionu korzenie” - konferencja w opoczyńskim Muzeum

„Polski Niepodległej regionu korzenie” - konferencja w opoczyńskim Muzeum

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

„Polski Niepodległej regionu korzenie” - konferencja w opoczyńskim Muzeum

Tematyka niepodległościowa dominowała podczas konferencji popularnonaukowej „Polski Niepodległej regionu korzenie”, która odbyła się 29 listopada 2017 r. w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

Konferencja przeznaczona była dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opocznie i została zrealizowana w ramach programu wsparcia UTW przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gośćmi była także opoczyńska młodzież szkolna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Wielkiego.

Spotkanie rozpoczął wykład dr. Rafała Jaworskiego zatytułowany „Patriotyzm fundamentem Niepodległości”. Po nim w niezwykle ciekawy i przystępny sposób polską drogę do Niepodległości przedstawił dr hab. prof. UJK Marek Dutkiewicz w wystąpieniu „1918 – droga do Niepodległości”. W drugiej części konferencji wystąpiła dr hab. Pelagia Bojko w temacie „Tuwim i inni, czyli Niepodległość w literaturze”. Na zakończenie dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski przedstawił prezentację „Opoczno u progu Niepodległości”, w której podkreślił szczególną sytuację jaka w latach 1915-1917 zaistniała w naszym mieście dzięki postaciom rotmistrza Henryka Mieroszewskiego oraz pułkownika Tadeusza Wiktora.

Organizatorem konferencji „Polski Niepodległej regionu korzenie” było Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Filia w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: