Menu
RSS
„Pamiętnik z czasów wojny” rtm. Henryka Mieroszewskiego

„Pamiętnik z czasów wojny” rtm. Henryka Mieroszewskiego

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

„Pamiętnik z czasów wojny” rtm. Henryka Mieroszewskiego

10 listopada 2017 roku w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyła się promocja „Pamiętnika z czasów wojny” rotmistrza Henryka Mieroszewskiego, komisarza rządowego w Opocznie w latach 1915-1917.

Latem 1917 roku rotmistrz Henryk Ślepowron Mieroszewski zakończył okres, w którym pełnił funkcję austro-węgierskiego komisarza rządowego miasta Opoczna. Przez blisko dwa lata, w realiach I wojny światowej, wypełniał więc Mieroszewski obowiązki wojskowego burmistrza miasta, przyczyniając się wybitnie do jego odbudowy, rozwoju, poprawy warunków życia a przede wszystkim repolonizacji po przeszło wieku zaborów i wynaradawiania.

Po stu latach od tych wydarzeń, w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyła się promocja jego osobistych wspomnień, z wielką skrupulatnością spisywanych podczas służby wojskowej w latach 1914-1918. „Pamiętnik z czasów wojny od 30/7 1914 - 30/11 1919, mający być jedynie wyrazicielem moich przygód, wrażeń, obserwacji i myśli, jak również wydarzeń ogólnych”, bo taki właśnie tytuł noszą wspomnienia Henryka Mieroszewskiego, został po blisko pół wieku zapomnienia odnaleziony w zasobach Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Jego opracowania i tym samym przywrócenia ogółowi czytelników podjął się dr Paweł Budziński a wydawnictwo zostało sfinansowane przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Piątkowa (10 listopada) promocja zgromadziła w opoczyńskim Muzeum liczne grono sympatyków lokalnej historii i nie tylko. Pamiętnik Mieroszewskiego w jednej trzeciej bowiem dotyczy jakże ciekawej a mało znanej historii Opoczna i jego mieszkańców w latach Wielkiej Wojny. Gośćmi spotkania promocyjnego byli także przedstawiciele opoczyńskiego samorządu. Znalazł się wśród nich między innymi wicestarosta Marcin Baranowski, burmistrz Opoczna Rafał Kądziela wraz z zastępcą Zbigniewem Sobczykiem, sekretarz miasta Tomasz Łuczkowski oraz radni.

Dr Paweł Budziński posługując się rozbudowaną prezentacją przedstawił ciekawe informacje związane z odnalezieniem wspomnień rtm. Mieroszewskiego i późniejszymi wysiłkami mającymi na celu przygotowanie ich do wydania w formie książkowej. Pokrótce opowiedział również o tym co czytelnik może znaleźć na kartach wydanej publikacji, zachęcając tym samym do lektury.

Pamiętnik rtm. Henryka Mieroszewskiego jest bezcennym źródłem historycznym dla naszej historii lokalnej. Przedstawia osobiste przeżycia i refleksje autora, w dużej części z okresu jego pobytu w Opocznie (czerwiec 1915 r. – czerwiec 1917 r.). Wspomnienia Mieroszewskiego pozwalają odtworzyć wyjątkowy nastrój epoki, zapomniane dziś szczegóły dotyczące miasta i jego mieszkańców oraz specyfiki małomiasteczkowego życia w realiach I wojny światowej, odradzającej się polskiej państwowości i lokalnego, polskiego już samorządu. Publikacja jest także doskonałym źródłem informacji, dającym możliwość weryfikacji i uzupełnienia wiedzy nie tylko z zakresu historii Opoczna, ale także okolicznego ziemiaństwa, przemian społecznych i znacznie szerzej.

„Pamiętnik z czasów wojny” rtm. Henryka Mieroszewskiego jest już drugą po „Wielkiej wojnie 1914-1917 w regionie opoczyńskim” książką dr. Pawła Budzińskiego wydaną przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Zachęcamy do lektury!

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: