Menu
RSS
Zmarła Marianna Knop, wybitna twórczyni ludowa

Zmarła Marianna Knop, wybitna twórczyni ludowa

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

Z głębokim smutkiem informujemy, że zmarła wybitna twórczyni ludowa regionu opoczyńskiego, Marianna Knop z Woli Załężnej. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w sobotę 23 września 2017 r. o godzinie 13:00 w kościele pw. św. Bartłomieja w Opocznie.

Marianna Knop, z domu Wróbel, urodziła się w 1934 r. w Sobawinach jako córka Franciszki Pecyny i Mateusza Wróbla. Była kontynuatorką regionalnych tradycji przede wszystkim w zakresie plastyki papierowej a zwłaszcza tradycyjnych, opoczyńskich wycinanek. Swoje umiejętności wykonywania ozdób a zwłaszcza wycinanek nabyła od „babci Marcinkowej”. Od początku lat 70. XX w. pracowała w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Opocznianka” tkając tkaniny wełniane zarówno o wzorach zapamiętanych jak i wymyślonych przez siebie.

Działalność wytwórczą rozpoczęła po odwiedzinach Janiny Smykowskiej, prezesa „Opocznianki”, która nabyła u niej pająka. Od tej pory wykonywane przez nią ozdoby znajdywały swoich licznych odbiorców.

Przez wiele lat uczestniczyła w konkursach na opoczyńską sztukę ludową, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Uczestniczyła również w wielu kiermaszach organizowanych na terenie województwa łódzkiego.

Marianna Knop była członkiem Koła Miłośników Folkloru Opoczyńskiego działającego w Muzeum Regionalnym w Opocznie, członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego a od 1994 r. członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Dziedziny twórczości: wycinankarstwo, koronczarstwo (przede wszystkim niciane „siotki” zdobiące m.in. koszule jak i wełniane koronki zdobiące „dywany”, tkactwo, plastyka zdobniczo-obrzędowa (palmy, gaiki, papierowe ozdoby wnętrza – pająki, „serca”).

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: