Menu
RSS
Kolorowa Lokomotywa w Opocznie

Kolorowa Lokomotywa w Opocznie

  • Miejski Dom Kultury w Opocznie

Kolorowa Lokomotywa w Opocznie

Miejski Dom Kultury w Opocznie bierze udział w 5 edycji projektu „Kolorowa Lokomotywa – Na zielonym szlaku 2017 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. Jego organizatorem jest Łódzki Dom Kultury, a główne cele projektu to połączenie warsztatów artystycznych z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzić w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska.

Tegoroczną przygodę z „Kolorową Lokomotywą” MDK Opoczno rozpoczął 13 lipca. Wtedy to 40 dzieci z naszej gminy wzięło udział w wycieczce do Ząłęczańskiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu grupę powitało 2 opiekunów, którzy zabrali dzieci w bardzo interesującą i pouczającą podróż po parku, zgodnie z przygotowanymi wcześniej wskazówkami. Wycieczka w atrakcyjny sposób zachęciła uczestników projektu do aktywnego poznawania otoczenia i uwrażliwiła na przyrodnicze elementy, wykorzystując przy tym naturalną skłonność dzieci do rywalizacji.

W czasie drugiej części wyjazdu dzieci wzięły udział w plenerowych warsztatach. Jedna grupa poznawała tajniki fotografii, następna przygotowywała ekologiczne gobeliny, a kolejna malowała portrety mieszkańców lasów, łąk i parków. Pomimo tego, że pogoda nas nie rozpieszczała dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i bogatsze o wiele nowych doświadczeń.

Kolejny wyjazd opoczyńskiej „Kolorowej Lokomotywy” odbył się 17 lipca. Wtedy to opoczyńska grupa udała się do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Tam przesympatyczni przewodnicy pokazali nam mnóstwo roślin, zarówno tych bardzo dobrze nam znanych, jak i tych, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Mieliśmy możliwość dotknąć, powąchać i obejrzeć z każdej możliwej strony wszystko, co wyrosło na naszej drodze.

Następnym punktem programu było zwiedzanie skansenu oraz warsztaty pn. „O zasługach małej pszczoły”. Dzieci poznały tam wiele historii z życia tych pożytecznych owadów. Dowiedziały się skąd się bierze miód, na jakiej podstawie wybierana jest królowa i kto to jest truteń. Na koniec rozwiązały krzyżówkę, która pokazała, że wiedza warsztatowa nie poszła w las!

21 lipca to ostatni dzień pierwszej tury spotkań w ramach projektu „Kolorowa Lokomotywa”. Tym razem nasz MDK zamienił się na kilka godzin w prawdziwą artystyczną pracownię. Dzieci wzięły udział w warsztatach rękodzielniczych. Uczyły się jak robić rzeźby z drewna, kwiaty z bibuły, papierowe wycinanki i ozdoby ze sznurka. Wszystko pod okiem profesjonalistów w swoich dziedzinach. Szeroki wybór materiałów rękodzielniczych oraz praktyczna pomoc wykwalifikowanych instruktorów sprawiły, że wszystkie dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, rozwijały swoje zdolności manualne i kreatywność, a efekty ich prac były oszałamiające.

Jak zwykle na tego typu spotkaniach, było dużo śmiechu, nauki i zabawy. Efektem warsztatów było powstanie mnóstwa pięknych prac, które dzieci zabrały ze sobą do domów.

Przed nami kolejne 3 spotkania z „Kolorową Lokomotywą”, których już nie możemy się doczekać.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: