Menu
RSS
„O Żydach i Żydówkach” w bibliotece

„O Żydach i Żydówkach” w bibliotece

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie

„O Żydach i Żydówkach” w bibliotece

Wielokulturowości Opoczna, śladom kultury żydowskiej w naszym mieście oraz zwalczaniu stereotypów poświęcone były zajęcia „O Żydach i Żydówkach” zorganizowane przez MBP w Opocznie 14 czerwca 2017 roku.

Podczas spotkania uczniowie klas pierwszych ZSO w Opocznie poznawali elementy kultury, zwyczaje i historię tej ważnej w dziejach naszego miasta mniejszości.
Na początku młodzież została poproszona o podzielenie się skojarzeniami na temat Żydów i judaizmu. Okazało się, że większości młodych ludzi te dwa pojęcia kojarzą się głównie z tragedią Holokaustu i zagładą milionów ludzi.

Młodzież miała również za zadanie wypisać na kartkach wszelkie zasłyszane stereotypy dotyczące Żydów, a następnie wyrzucić je do kosza. Celem tego zadania było, aby spotkanie pozbawione było fałszywych i nieuzasadnionych uprzedzeń.

Goście obejrzeli wypowiedzi młodych ludzi, którzy w pewnym momencie swojego życia musieli zmierzyć się z pytaniem „Jestem Żydem i co dalej?”. Dla większości był to pierwszy kontakt z osobami, które wprost mówią o swoim żydowskim pochodzeniu i sposobie na odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Uczniowie sprawdzili również swoją dotychczasową wiedzę na temat kultury żydowskiej w quizie przygotowanym za pomocą aplikacji Plickers. Nowoczesna forma testu spodobała się gościom, a odpowiedzi na pojawiające się w quizie pytania pozwoliły dowiedzieć się więcej.
Przy przeprowadzeniu zajęć pomagał dyrektor MDK w Opocznie Andrzej Śliwka, który od lat interesuje się historią społeczności żydowskiej w naszej okolicy. Opowiedział on o swoich sukcesach w poszukiwaniu śladów mniejszości żydowskiej oraz potrzebie ocalenia pamięci o roli Żydów w życiu naszego miasta. W dalszej części spotkania młodzi ludzie zmierzyli się z faktami i mitami dotyczącymi Żydów, usłyszeli jak brzmi język hebrajski i jidysz oraz zapisali swoje imię po hebrajsku.

Na koniec uczestnicy zajęć ponownie zapisali swoje skojarzenia temat Żydów i judaizmu. Tym razem ich spostrzeżenia były zupełnie odmienne. Przeważały pojęcia związane bezpośrednio z kulturą żydowską. Nam najbardziej spodobało się stwierdzenie „Człowiek jak każdy inny”.

Organizatorami konkursu „O Żydach i Żydówkach” są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Humanity in Action Polska.

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+13 # RE: „O Żydach i Żydówkach” w biblioteceŚliwka 2017-06-19 19:12
Ten to się zna na wszystkim. I burmistrzowi doradzi i dom kultury poprowadzi, w bibliotece książki ustawi...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+13 # wreszcie o ZydachBrawo 2017-06-19 17:20
i o Żydówkach, co tam Polacy..Polacy niewazni. signal A teraz kolejna refleksja - a może czas wreszcie coś zrobić o zwykłych szarych Polakach pracujących w pocie czola, lub o praprzodkach słowiańskich z naszych ziem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: