Menu
RSS
Druga rocznica śmierci gen. Stanisława Karlińskiego „Burzy”

Druga rocznica śmierci gen. Stanisława Karlińskiego „Burzy”

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

Druga rocznica śmierci gen. Stanisława Karlińskiego „Burzy”

12 kwietnia 2017 roku opoczyńska delegacja w składzie Marcin Baranowski – wicestarosta opoczyński, Tomasz Łuczkowski – sekretarz Gminy Opoczno, dr Krzysztof Nawrocki – wójt Gminy Żarnów oraz Adam Grabowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, wzięła udział w uroczystościach drugiej rocznicy śmierci generała Stanisława Karlińskiego „Burzy”.


W kościele parafialnym w Ręcznie odprawiona została Msza Święta w intencji bohatera. Po nabożeństwie delegacje i uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie generała. Uroczystości uświetnił poczet sztandarowy ze sztandarem 25 pp AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej.
Organizatorem uroczystości był Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim przy wsparciu Oddziału IPN w Łodzi.

Generał Stanisław Karliński „Burza” był legendarnym dowódcą partyzanckim z okresu II wojny światowej, mocno związanym z ziemią opoczyńską. Od listopada 1943 był dowódcą oddziału partyzanckiego „Burza”, który w lipcu 1944 wszedł w skład 25. Pułku Piechoty AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej. Po zakończeniu wojny działał w podziemiu niepodległościowym, ponownie zorganizował oddział partyzancki. 8 lipca 1945 dowodził największą po II wojnie światowej bitwą z Armią Czerwoną pod Majkowicami. Na skutek zdrady został aresztowany przez komunistów na terenie Wielkopolski. Skazano go na dwukrotną karę śmierci, którą po amnestii zamieniono na 15 lat ciężkiego więzienia.

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+89 # Wspomnienie o generaleDanuta Popińska 2017-04-18 12:32
Stanisław Burza- Karliński to duma naszego regionu.
Naszym wspólnym obowiązkiem jest kultywować jego postać i przybliżać polskiej młodzieży, bo jest to postać zaiste wielka i godna pochwały.
Obowiązkiem naszym jest odkłamywać to , co zostało w perfidny sposób zakłamane i budować poczucie dumy narodowej wśród wszystkich Polaków.
Stanisława Burzę Karlińskiego miałam okazję poznać w 1992r po mszy świętej w intencji ojczyzny w Kościele w Gielniowie.Pode szłam do niego aby pogratulować wzniosłego i patriotycznego przemówienia w Kościele.
Wymieniliśmy się adresami i tak zaczęła się nasza długoletnia korespondencja( Stanisław Burza Karliński przebywał wówczas w Kanadzie pełniąc funkcję Przewodnicząceg o Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej).Które goś razu wysłałam mu książkę autorstwa Makarego Sieradzkiego "Życie bez chorób"(Makary Sieradzki 10 lat spędził w komunistycznym więzieniu we Wronkach po pokazowym procesie WITOLDA PILECKIEGO) .
Po paru dniach wieczorem zadzwonił do mnie telefon i wzruszony pułkownik(dopie ro w 2007r prezydent L.Kaczyński wręczył mu stopień generała) wyznał mi , że on również przebywał we Wronkach w celi po sąsiedzku z Makarym Sieradzkim.Komu nikowali się przez ścianę, nigdy nie widzieli się na wolności.Znali tylko swoje nazwiska.
Czułam, że mój rozmówca płakał ze wzruszenia, głos mu się łamał.
Był szczęśliwy z mojego prezentu.
A ja jestem szczęśliwa , że mogłam być powodem tego pięknego wzruszenia, bo tylko tyle dobrego mogłam dla niego uczynić.
Cześć i chwała bohaterom.
Danuta Popińska
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: