Menu
RSS
Spotkanie muzyczne w Muzeum

Spotkanie muzyczne w Muzeum

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

Spotkanie muzyczne w Muzeum

11 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyło się kolejne, drugie już spotkanie muzyczne towarzyszące wystawie czasowej „Od Edisona do UNITRY, czyli Krótka Historia Fonografii”. Tym razem tematem przewodnim była muzyka rozrywkowa z okresu lat 40. – 60. XX wieku.

Autorzy wystawy, Jerzy Gogacz oraz Andrzej Sapieszko – wieloletni kolekcjonerzy i miłośnicy historii fonografii, przedstawili zebranym w krótkim zarysie rozwój przemysłu fonograficznego od końca XIX wieku aż po dzień dzisiejszy. Jerzy Gogacz zaprezentował pierwsze urządzenia służące do rejestracji i odtwarzania dźwięku oraz cylindry fonograficzne i płyty szelakowe – pierwsze nośniki dźwięku.

Spotkanie muzyczne w Muzeum

Następna część spotkania poświęcona była już wspólnej dyskusji i słuchaniu przebojów muzyki rozrywkowej lat 40., 50. i 60. XX wieku. Wspomniano także postać niedawno zmarłego Wojciecha Młynarskiego – polskiego poety, reżysera, wykonawcy piosenki aktorskiej, a przede wszystkim autora wielu tekstów piosenek.

Spotkanie muzyczne w Muzeum

Wystawę „Od Edisona do UNITRY, czyli Krótka Historia Fonografii” można zwiedzać w Muzeum Regionalnym w Opocznie do końca kwietnia 2017 r. Na ekspozycji zaprezentowano unikatowe egzemplarze fonografów, gramofonów, patefonów, radioodbiorników, magnetofonów a także nośników dźwięku w postaci historycznych cylindrów fonograficznych, płyt winylowych, płyt pocztówkowych czy bliższych współczesności taśm i kaset magnetofonowych a nawet pierwszych płyt kompaktowych. Do „białych kruków”, które można zobaczyć na wystawie należy zaliczyć między innymi najstarsze znane wokalne nagranie Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu Stanisława Bolewskiego.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: