Od Edisona do UNITRY – nowa wystawa czasowa w opoczyńskim Muzeum

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Od Edisona do UNITRY, czyli Krótka Historia Fonografii” – tak zatytułowana jest najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Regionalnym w Opocznie, której otwarcie miało miejsce w środę 15 lutego.

Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości Fundacji Muzeum Fonografii im. T.A. Edisona w Warszawie (w organizacji). Na ekspozycji zaś zaprezentowane zostały bogate zbiory Jerzego Gogacza oraz Andrzeja Sapieszko – prywatnych kolekcjonerów, którzy historią fonografii zajmują się od kilkudziesięciu lat.

Podczas uroczystości obaj kolekcjonerzy przedstawili zebranym tylko niewielką część ze swoich bogatych zbiorów. Eksponaty można było nie tylko oglądać, ale również posłuchać niepowtarzalnego brzmienia muzyki odtwarzanej na nierzadko ponad stuletnich urządzeniach. Ciekawostką była również możliwość odsłuchania jedynego zachowanego nagrania głosu marszałka Józefa Piłsudskiego, pochodzącego z 1924 r.

Wystawa w materialny sposób dokumentuje największe wynalazki związane z przemysłem fonograficznym. W opoczyńskim Muzeum można zobaczyć unikatowe egzemplarze fonografów, gramofonów, patefonów, radioodbiorników, magnetofonów a także nośników dźwięku w postaci historycznych cylindrów fonograficznych, płyt winylowych, płyt pocztówkowych czy bliższych współczesności taśm i kaset magnetofonowych a nawet pierwszych płyt kompaktowych. Do „białych kruków”, które można zobaczyć na wystawie należy zaliczyć między innymi najstarsze znane wokalne nagranie Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu Stanisława Bolewskiego. Nagrania na cylindrze fonograficznym dokonano w Berlinie w 1901 r.

Wystawa „Od Edisona do UNITRY” jest kolejną z cyklu wystaw kolekcjonerskich organizowanych przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Po rak kolejny udowodniła też, że tak obszernej wiedzy i wyjątkowych eksponatów większość placówek muzealnych może tylko pozazdrościć prywatnym kolekcjonerom. Ekspozycję można zwiedzać w opoczyńskim Muzeum do końca kwietnia 2017 r. Zapraszamy!

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.