Menu
RSS
Od Edisona do UNITRY – nowa wystawa czasowa w opoczyńskim Muzeum

Od Edisona do UNITRY – nowa wystawa czasowa w opoczyńskim Muzeum

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

Od Edisona do UNITRY – nowa wystawa czasowa w opoczyńskim Muzeum

„Od Edisona do UNITRY, czyli Krótka Historia Fonografii” – tak zatytułowana jest najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Regionalnym w Opocznie, której otwarcie miało miejsce w środę 15 lutego.

Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości Fundacji Muzeum Fonografii im. T.A. Edisona w Warszawie (w organizacji). Na ekspozycji zaś zaprezentowane zostały bogate zbiory Jerzego Gogacza oraz Andrzeja Sapieszko – prywatnych kolekcjonerów, którzy historią fonografii zajmują się od kilkudziesięciu lat.

Podczas uroczystości obaj kolekcjonerzy przedstawili zebranym tylko niewielką część ze swoich bogatych zbiorów. Eksponaty można było nie tylko oglądać, ale również posłuchać niepowtarzalnego brzmienia muzyki odtwarzanej na nierzadko ponad stuletnich urządzeniach. Ciekawostką była również możliwość odsłuchania jedynego zachowanego nagrania głosu marszałka Józefa Piłsudskiego, pochodzącego z 1924 r.

Wystawa w materialny sposób dokumentuje największe wynalazki związane z przemysłem fonograficznym. W opoczyńskim Muzeum można zobaczyć unikatowe egzemplarze fonografów, gramofonów, patefonów, radioodbiorników, magnetofonów a także nośników dźwięku w postaci historycznych cylindrów fonograficznych, płyt winylowych, płyt pocztówkowych czy bliższych współczesności taśm i kaset magnetofonowych a nawet pierwszych płyt kompaktowych. Do „białych kruków”, które można zobaczyć na wystawie należy zaliczyć między innymi najstarsze znane wokalne nagranie Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu Stanisława Bolewskiego. Nagrania na cylindrze fonograficznym dokonano w Berlinie w 1901 r.

Wystawa „Od Edisona do UNITRY” jest kolejną z cyklu wystaw kolekcjonerskich organizowanych przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Po rak kolejny udowodniła też, że tak obszernej wiedzy i wyjątkowych eksponatów większość placówek muzealnych może tylko pozazdrościć prywatnym kolekcjonerom. Ekspozycję można zwiedzać w opoczyńskim Muzeum do końca kwietnia 2017 r. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: