Menu
RSS
Promocja książki „Przedszkola w Opocznie w latach 1932-2015”

Promocja książki „Przedszkola w Opocznie w latach 1932-2015”

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

Promocja książki „Przedszkola w Opocznie w latach 1932-2015”

Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie oraz Muzeum Regionalne zorganizowały w piątek 20 stycznia promocję książki „Przedszkola w Opocznie w latach 1932-2015”. Spotkanie, w niezwykle sympatycznej, rodzinnej wręcz atmosferze, poprowadził dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jerzy Misiurski.

Sala wystaw czasowych Muzeum Regionalnego w Opocznie z trudem pomieściła tak wiele osób związanych z placówkami przedszkolnymi w naszym mieście. W promocji wyjątkowej książki udział wzięli byli i obecni wychowawcy, pracownicy, sympatycy a także liczne i kilkupokoleniowe już grono wychowanków opoczyńskich placówek. W Muzeum nie zabrakło oczywiście przedstawicieli władz samorządowych na czele z burmistrzem Opoczna Rafałem Kądzielą oraz wicestarostą opoczyńskim Marcinem Baranowskim. Pośród gości specjalnych znalazła się Anna Wróbel – prezes Stowarzyszenia Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, Małgorzata Narożnik – redaktor naczelna czasopisma „Przedszkolne ABC” a także Teresa Dziurzyńska – zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Przedszkolne ABC” oraz konsultantka książki.

Promocję książki uświetnił występ dzieci z przedszkola nr 6 „Zielona Dolinka”, członków najmłodszej grupy Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”. Do tańca przedszkolakom przygrywała kapela ludowa w składzie Halina Biniek, Kamila Biniek oraz Bogdan Lipski. Wyjątkowe umiejętności wokalne zaprezentował również Szymon Jakubczyk w piosence „Pamiętajmy o przedszkolach”.

„Przedszkola w Opocznie w latach 1932-2015” to monografia mówiąca nie tylko o historii placówek i wychowania przedszkolnego w Opocznie, ale także, jeśli nie przede wszystkim, o człowieku. W szczególny sposób podkreślały to same autorki – opoczyńskie przedszkolanki. Można w niej znaleźć wiele sentymentalnych wspomnień o beztroskich czasach dzieciństwa spędzonych w przedszkolu właśnie. Nie przypadkowo więc piątkowemu spotkaniu towarzyszyło znane powiedzenie Robert Fulghum'a – „Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu”.

Pomysłodawczynią publikacji była Jadwiga Zamaria. Dzięki jej determinacji i ogromnej woli uratowania przed zapomnieniem tego co przetrwania godne, powstał zespół redakcyjny w składzie: Barbara Pięta, Aldona Charzewska, Alicja Jurek oraz Dorota Jurek. Książka obejmuje dzieje wychowania przedszkolnego w Opocznie w podziale na trzy zasadnicze okresy:
- wejście w życie w 1932 r. ustawy Ministra Oświaty Janusza Jędrzejewicza, zwanej „Ustawą Jędrzejewiczowską” o systemie oświaty w Polsce i uregulowaniu norm prawnych przedszkoli;
- funkcjonowanie Ochronki w Opocznie w okresie międzywojennym;
- rozwój przedszkoli w mieście po zakończeniu II wojny światowej i zachodzące zmiany do współczesności.
Powstaniu pracy przeświecały trzy podstawowe przesłania – aby ocalić od zapomnienia ludzi i miniony czas, a więc w hołdzie tym, którzy już odeszli; w dowód uznania dla żyjących, aktywnych nauczycieli i wychowawców oraz jako historyczny zapis dziejów oświaty dla przyszłego pokolenia.

 

Osobne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów, dzięki którym możliwe było wydanie książki:
- Stanisław Tępiński – Ceramika Paradyż
- Andrzej Wodziński – Ceramika Tubądzin
- Gmina Opoczno
- Andrzej Ksyta – Capital S.C.
- Jerzy Siwek, Krzysztof Wołynkiewicz – WIS Group Sp. z o.o.
- Małgorzata Telus
- Irena Kuchta-Szumlańska
- Renata Ptaszek
- Stanisław Wróblewski – Techmet Opoczno
oraz
- Zbigniew gajewski – hurtownia „KiM”
- Marcin Jurek – cukiernia „Ptyś”

Książkę „Przedszkola w Opocznie w latach 1932-2015” można nabyć w Muzeum Regionalnym oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opocznie w cenie 35 zł.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: