Upamiętnili poległych saperów

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

23. czerwca 2015 roku, w 43. rocznicę wydarzeń, w lesie łąckim przy ul. Kolberga odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą saperom, którzy zginęli podczas akcji rozminowywania lasu.

Uroczystości rozpoczęto od odsłuchania Hymnu Państwowego, po czym dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomasz Łuczkowski przedstawił sylwetkę Mariana Żesławskiego oraz przypomniał wydarzenia sprzed 43 lat, kiedy podczas rozminowywania Lasu Łąckiego zginęło dwóch saperów: kpt. Marian Żesławki oraz kpr. Zbigniew Koszuta z 8 Łódzkiego Pułku Wojsk Obrony Wewnętrznej.

Po przywitaniu i przedstawieniu gości, Tomasz Łuczkowski oddał głos Nadleśniczemu Dawidowi Kosylakowi, który przedstawił etapy i efekty niedawno zakończonej akcji rozminowywania lasu łąckiego oraz innych lasów w województwie łódzkim, należących do Lasów Państwowych. Podczas akcji rozminowywania oczyszczono ponad 50 ha lasu. W trakcie ostatniego etapu, który obejmował 25 hektarów, usunięto niemal 10 000 sztuk różnego rodzaju amunicji.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy, którego dokonali synowie mjra Żesławskiego, Jerzy i Karol Żesławscy wraz z Andrzejem Mireckim. Następnie ks. Jan Serszyński poświęcił obelisk, po czym głos zabrał Jerzy Żesławski, który opowiedział o swoim ojcu:

{play}images/audio/2015/2015_06_23_Zeslawski.mp3{/play}

Na zakończenie pod tablicą złożono wieńce i wiązanki.

Uroczystości, w których uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Opoczyńskiego oraz Gminy Opoczno, pomysłodawca idei upamiętnienia saperów poległych w opoczyńskim lesie Andrzej Mirecki, Stowarzyszenie Saperów Polskich - Koło nr 28 w Łodzi, Stowarzyszenie Saperów Cywilnych, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele służb mundurowych oraz szkół i placówek kultury, zorganizowało Muzeum Regionalne w Opocznie wraz z Nadleśnictwem Opoczno.

Asystę honorową pełnili żołnierze 25 batalionu Dowodzenia z Tomaszowa Mazowieckiego

 

Kpt. Marian ŻesławskiMarian Żesławski urodził się 31 stycznia 1931 roku w miejscowości Wałkonowy Dolne, pow. Włoszczowa, woj. Kielce.

Pochodził z rodziny chłopskiej i szkołę podstawową kończył w Seceminie 1944 roku, we Włoszczowie w 1950 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące uzyskując maturę.

Pierwszy kontakt ze służbą saperską miał w Oficerskiej Szkole Wojsk Inż. w latach 1951/54. Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych w 1954 roku pełnił służbę w jednostkach na terenie całego kraju od dowódcy plutonu saperów począwszy, a na szefie sztabu zastępcy dowódcy batalionu saperów pułku kończąc. Służbę saperską po skończeniu szkoły oficerskiej rozpoczął jako dowódca plutonu saperów
5 pułku KBW (1954-1956) i w tym pułku latach 1956-1957 pełnił obowiązki dowódcy kompanii saperów.

W latach 1956 – 1962 roku był dowódcą plutonu saperów w 5 Brygadzie KBW, gdzie został odkomenderowany na okres od lipca 1961 do czerwca 1962 do Brygady Kaszubskiej do prac przy rozminowaniu Sobieszowa. W roku 1962 został szefem saperów - wykładowcą w 8 Pułku Samochodowym Te samą funkcję pełnił po zmianie nazwy jednostki na 8 Łódzki Pułk Samochodowy do 1967 roku. W okresie 1967-1972 pełnił służbę jako szef sztabu – zastępca batalionu saperów w 8 Łodzkim Pułku WOW.

Brał czynny udział w rozminowaniu i oczyszczaniu kraju.
W latach 1961 -1962 jako dowódca plutonu saperów z 5BKBW pracował przy rozminowaniu m. Sobieszowa.
Od 1966 roku brał udział w akcjach rozminowania i oczyszczania terenu z przedmiotów niebezpiecznych i niewypałów wraz z działającą w tym czasie na terenie łódzkim drużyną saperską 8 Łódzkiego Pułku Samochodowego.
Lata 1967-1972 poświęcił służbie saperskiej jako dowódca patrolu rozminowania oczyszczając teren województwa łódzkiego z przyległymi powiatami kieleckimi do rzeki Pilicy i poznańskimi do Warty.

Zginął 23 czerwca 1972r. śmiercią tragiczną w Lesie Łąckim k/Opoczna, przy drodze wiodącej z Opoczna do Radomia, w czasie oczyszczania - rozminowania terenu z pocisków artyleryjskich po II wojnie światowej

Kpt. Marian Żesławski posiadał opinię wysokiej klasy specjalisty-sapera. W pracy osiągał wysokie wyniki, wykazywał wiele twórczej inicjatywy i odpowiedzialności. Był pracowity, stanowczy, z uporem dążył do realizacji celu. Odporny na trudności służby wojskowej, potrafił swoim sprytem szybko i sprawnie doprowadzić do rozwiązania trudnych sytuacji.

Za swoją służbę oraz osiągnięcia w dziedzinie obronności wielokrotnie nagradzany i odznaczany:
15.06.1963 roku – Odznaka 10 lat w Służbie Narodu,
1.10.1966 roku - srebrny medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny",
18.09.1968 roku – brązowy medal "Zasługi dla Obronności Kraju",
26.06.1972 roku – "Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski".

Pośmiertnie awansowany do stopnia majora.

Warto tutaj przypomnieć, że jako wyraz uznania za pracę i poświęcenie życia majora Mariana Żesławskiego, mieszkańcy Opoczna nazwali jego imieniem jedną z ulic miasta.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.