Menu
RSS
Wtargnął wprost pod nadjeżdżający samochód

Wtargnął wprost pod nadjeżdżający samochód

  • KPP Opoczno / asp. szt. Barbara Stępień

Wtargnął wprost pod nadjeżdżający samochód

O sporym szczęściu może mówić 58 latek, który wtargnął wprost pod nadjeżdżający samochód osobowy. Na szczęście nie odniósł obrażeń ciała.

Wezwani na miejsce policjanci ustalili, że pieszy jest nietrzeźwy.Niestety przypadków kiedy piesi bez zatrzymania, wchodzą na jezdnię, jest bardzo wiele. Przechodzenie w miejscu niedozwolonym, wtargnięcie bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd to najczęstsza przyczyna zdarzeń z udziałem niechronionych.

Oczywiście, kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, a nadto powinien bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Jednakże, o czym należy bezwzględnie pamiętać: Pieszy nie może egzekwować pierwszeństwa przez nagłe wtargnięcie na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd!

 

Pamiętajmy samochód nie jest w stanie zahamować natychmiast. Droga hamowania jest zależna od wielu czynników, dlatego bardzo ważne, dla własnego bezpieczeństwa, jest rozsądne wejście na pasy, poprzedzone wcześniejszym rozejrzeniem się czy nadjeżdżające pojazdy na pewno się zatrzymały i nie stwarzają zagrożenia dla osoby wchodzącej na jezdnię.

Dodatkowo warto sobie przypomnieć, że:

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym pieszy musi korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a dopiero w razie ich braku może poruszać się poboczem jezdni. Zatem jeśli w miejscowości jest chodnik po jednej stronie drogi- należy właśnie nim się poruszać.

Zdarzają się takie miejsca na drodze, które nie mają pobocza albo z jakichś czasowych okoliczności nie można z niego korzystać. W takiej sytuacji pieszy może korzystać z jezdni jednak warunkiem niezbędnym jest zajmowanie miejsca jak najbliżej krawędzi jezdni i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

Ważne, by pamiętać, że pieszy idący po poboczu lub jezdni obowiązany jest iść lewą stroną drogi, ponadto piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim.

W ternie niezabudowanym pieszy ma obowiązek posiadania na sobie elementów odblaskowych. To skutecznie pomaga w bezpiecznym dotarciu do miejsca. Pieszy jest o wiele lepiej widoczny dla kierowcy .

Pamiętajmy! Nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych i naszego zdrowego rozsądku!

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: