Menu
RSS
Ukradli zabytkowe okna. Grozi im do 5 lat

Ukradli zabytkowe okna. Grozi im do 5 lat

  • KPP Opoczno / asp. szt. Barbara Stępień

Ukradli zabytkowe okna. Grozi im do 5 lat

Opoczyńscy policjanci ustalili i zatrzymali złodziei okien z zabytkowego budynku destylarni. Wartość skradzionego mienia właściciel wycenił na kwotę 4.500 tysiąca złotych. Odzyskane przedmioty trafią do prawowitego właściciela.

Do kradzieży z zabytkowego budynku destylarni w miejscowości Wąglany doszło na przełomie 19 i 20 listopada 2018 roku. Sprawcy weszli na teren prywatnej posesji i z niezamieszkałego i niezabezpieczonego budynku wymontowali zabytkowe okna, których pochodzenie datuje się na 1906 rok.

Policjanci na miejscu zabezpieczyli wszelkie możliwe ślady, a do ustalenia sprawców natychmiast zostali włączeni policjanci wydziału kryminalnego opoczyńskiej komendy policji.

Jeszcze w dniu zgłoszenia kryminalni ustalili tożsamość podejrzewanych o kradzież mężczyzn oraz miejsce, w którym mogą znajdować się skradzione przedmioty.

Ukradli zabytkowe okna. Grozi im do 5 lat

Okazało się, że złodzieje skradzione okna sprzedali na jednym z pobliskich złomowisk. Do wyjaśnienia sprawy zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 56 i 34 lat Zebrane w sprawie dowody pozwoliły na przedstawienie dwóm mieszkańcom Opoczna zarzutu kradzieży.

Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+7 # ŹródłoMaciek 2018-11-23 11:36
Skąd pochodzą te informacje? Jakie jest źródło?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # RE: ŹródłoTeodor Prime 2018-11-27 07:20
Jeśli Redakcja zrobi wyjątek, to proszę opublikować link do materiałów:

http://www.rtrow.pttk.pl/pliki/elinas/Rajd_8.pdf
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+12 # RE: Ukradli zabytkowe okna. Grozi im do 5 latTeodor Prime 2018-11-22 06:29
... Browar, gorzelnia, destylarnia. W majątku tym „od niepamiętnych czasów” znajdowała się gorzelnia i browar. Z planów (Kartogr. AGAD, 552-4) wynika, że browar istniał już w 1805 r., a gorzelnia w 1842 r. Wymienione są one w latach siedemdziesiąty ch XIX w. (SG, XIII, 160; O r ł o w, 1881, 647). Początkowo był to prawdopodobnie budynek parterowy, w 1842r. już piętrowy. Spalił się w 1906 r. Na miejscu spalonej gorzelni postawiony został w 1908-1909 r. nowy budynek, w którym mieściła się gorzelnia i destylarnia. Był to budynek dwupiętrowy z cegły, o dachu dwuspadowym krytym blachą. Od strony północnej przylegała doń parowa kotłownia, kryta dachem jednospadowym z papy. Od strony wschodniej stał komin z cegły, W czasie działań wojennych w l. 1914-1918 obiekt został zdewastowany przez wojska austriackie.
Obecny stan zachowania z głównego budynku pozostały tylko mury oraz żelazne stropy i część kadzi.
Dach nieznacznie uszkodzony. Zachowały się również mury kotłowni oraz stary kocioł parowy firmy August Repphan” w Warszawie. Komin zburzony z wyjątkiem fundamentu (ryc. 83, 84, 85””... Niestety ostatni wyprodukowany spirytus spłynął do pobliskiej rzeki Wąglanki w 1914 r. i wraz z nim nastąpił przemysłowy upadek naszych Wąglan!!!...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # RE: Ukradli zabytkowe okna. Grozi im do 5 latAgnieszka 2018-11-22 15:27
Ciekawy budynek - szkoda, że taki zaniedbany. Sporo informacji zawarłeś w tak krótkim komentarzu - dzięki. Nie wiesz, czy ta destylarnia została wpisana na listę zabytków?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # RE: Ukradli zabytkowe okna. Grozi im do 5 latTeodor Prime 2018-11-22 20:23
Nie jestem autorem tego artykułu, znajdziesz na pewno w Google jak wpiszesz. Były opisane całe Wąglany. Ja osobiście nie zwracałem wcześniej uwagi na ten budynek, aż do teraz. Nie mniej miejsce ciekawe i zapomniane.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: