Menu
RSS
Odpowie za znęcanie się i zabicie psa

Odpowie za znęcanie się i zabicie psa

  • KPP Opoczno / asp. szt. Barbara Stępień

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, zatrzymali 49-latka podejrzewanego o znęcanie się i uśmiercenie psa. Mężczyźnie grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Odpowie za znęcanie się i zabicie psa
Foto: Stowarzyszenie "Pomagajmy Zwierzętom"

Informację o tym, że w miejscowości Siedlów znajduje się skrajnie wyczerpany pies policjanci otrzymali od opoczyńskiego Stowarzyszenia” Pomagajmy Zwierzętom”. Organizacja została powiadomiona przez świadka, który będąc w tamtej okolicy zauważył psa rasy mieszanej w bardzo złej kondycji fizycznej. Zdjęcie wychudzonego czworonoga trafiło do stowarzyszenia.

Policjanci pokazali fotografię właścicielowi zwierzęcia. 49-latek w rozmowie z funkcjonariuszami kilkakrotnie zmieniał swoją wersję. Najpierw zaprzeczał jakoby posiadał psa, okazanego mu na zdjęciu. Następnie informował policjantów, że być może podobne zwierzę było na terenie jego posesji, ale nie należało do niego. Oczywiście policjanci oraz przedstawicielka stowarzyszenia nie uwierzyli w pokrętne wyjaśnienia mężczyzny. Interweniujące służby miały informację o tym, że pies był przywiązany do metalowego łańcucha w pobliżu stawów rybnych. Dramatyzmu całej sytuacji dodaje fakt, że według świadka zwierzę było tak wygłodniałe, że kiedy odbywało się karmienie ryb, pies resztkami sił chciał zjeść pływający na tafli wody pokarm.

Dzięki dociekliwości policjantów oraz przedstawicielki stowarzyszenia, pomimo sprzecznych informacji ustalono faktyczne losy psa. Mężczyzna przyznał, że na terenie stawów rybnych, którymi się opiekuje znajdował się przywiązany metalowym łańcuchem pies, okazany mu wcześniej na zdjęciu. Ustalono również, że 49-latek z nieznanych powodów, drewnianym kijem uderzył psa w głowę, co spowodowało jego natychmiastową śmierć. Zwłoki psa zakopał w pobliskim lesie.

Mężczyzna wskazał policjantom miejsce w którym zakopał psa. Truchło zwierzęcia zostało przekazane do badań sekcyjnych, które będą miały na celu ustalenie przyczyny śmierci. Dodatkowo, policjanci wraz z przedstawicielką Stowarzyszenia „Pomagajmy Zwierzętom” sprawdzili czy na terenie posesji nie znajdują się inne zwierzęta wymagające pomocy. W trakcie kontroli ujawnili kolejnego psa, także w bardzo złej kondycji fizycznej. Zwierzę zostało zabrane właścicielom i przekazane pod opiekę weterynaryjną.

49-latek został zatrzymany do wyjaśnienia. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Przypominamy że wg Ustawy o Ochronie Zwierząt :

Art. 35. Odpowiedzialność karna za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy albo znęcanie się nad zwierzęciem

Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

0 # Dane gościaTomek 2018-09-06 20:59
Jakie jest imię i pierwsza litera nazwiska tego gościa?
Obserwujcie sprawę i dajcie znać ile dostał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: