Menu
RSS
Opoczyńscy policjanci odzyskali skradzioną figurę Chrystusa Frasobliwego

Opoczyńscy policjanci odzyskali skradzioną figurę Chrystusa Frasobliwego

  • KPP Opoczno / asp. szt. Barbara Stępień

Opoczyńscy policjanci odzyskali skradzioną figurę Chrystusa Frasobliwego

Do zuchwałej kradzieży rzeźby Chrystusa Frasobliwego doszło 3 listopada 2017 roku. Policja o przestępstwie została powiadomiona po godzinie 22.00. Figura umiejscowiona była w niszy muru okalającego Kolegiatę Św. Bartłomieja w Opocznie. Dzięki szybkiej reakcji opoczyńskich policjantów zatrzymano sprawców kradzieży oraz odzyskano skradzioną rzeźbę.

Podjęte w sprawie policyjne działania doprowadziły do ustalania i zatrzymania w dniu 4 listopada jednego ze sprawców kradzieży. Okazał się nim 17 letni opocznianin, dzień później policjanci zatrzymali kolejnego ze sprawców 19 letniego mieszkańca Opoczna. Mężczyźni przyznali się do kradzieży rzeźby i nie potrafili racjonalnie wyjaśnić swojego postępowania.Tłumaczyli się nadmierną ilością wypitego alkoholu.

Z zebranych informacji wynikało, że sprawcy po wyrwaniu figury porzucili ją w okolicy miejsca popełnienia przestępstwa. Policjanci, przeszukiwali przyległe ulice, place i okolice koryta rzeki. Determinacja mundurowych przyniosła efekty.

Policjanci odnaleźli porzuconą figurę Chrystusa Frasobliwego.

Sprawcy usłyszeli zarzuty i dobrowolnie poddali się karze.

Prokurator na wniosek policji wymierzył im karę 6 miesięcy pozbawiania wolności w zawieszeniu na 3 lata, dozór kuratora, grzywnę w wysokości 600 złotych i obowiązek naprawienia szkody poprzez wpłacenie 1000 złotych na rzecz Parafii Rzymsko- Katolickiej w Opocznie pw. Świętego Bartłomieja w Opocznie. Teraz o dalszych losach obu mężczyzn zdecyduje sąd.

Niestety nie jest to pierwsze tego typu zdarzenie, w którym zniszczono figurę Chrystusa Frasobliwego. Do 1991 roku w tym samym miejscu- niszy muru przykościelnego stała figura kamienna. Jej pochodzenie historycy datują na XVIII wiek. 24 grudnia 1991 roku doszło do jej zniszczenia. Jak wynika z posiadanych informacji nn. sprawcy, także wyrwali posąg z niszy muru i rozbili go. Zniszczona figura trafiła do konserwatora, gdzie została odrestaurowana. Wówczas też zapadła decyzja o tym, by kamienny oryginał figury przenieść do Muzeum Regionalnego w Opocznie, a w miejsce, w którym dotychczas stała, postawić jej drewniany odpowiednik, który został wyrzeźbiony przez lokalnego twórcę ludowego.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Reklama

Przeczytaj również: