Menu
RSS
Opoczyńscy policjanci odzyskali skradzioną figurę Chrystusa Frasobliwego

Opoczyńscy policjanci odzyskali skradzioną figurę Chrystusa Frasobliwego

  • KPP Opoczno / asp. szt. Barbara Stępień

Opoczyńscy policjanci odzyskali skradzioną figurę Chrystusa Frasobliwego

Do zuchwałej kradzieży rzeźby Chrystusa Frasobliwego doszło 3 listopada 2017 roku. Policja o przestępstwie została powiadomiona po godzinie 22.00. Figura umiejscowiona była w niszy muru okalającego Kolegiatę Św. Bartłomieja w Opocznie. Dzięki szybkiej reakcji opoczyńskich policjantów zatrzymano sprawców kradzieży oraz odzyskano skradzioną rzeźbę.

Podjęte w sprawie policyjne działania doprowadziły do ustalania i zatrzymania w dniu 4 listopada jednego ze sprawców kradzieży. Okazał się nim 17 letni opocznianin, dzień później policjanci zatrzymali kolejnego ze sprawców 19 letniego mieszkańca Opoczna. Mężczyźni przyznali się do kradzieży rzeźby i nie potrafili racjonalnie wyjaśnić swojego postępowania.Tłumaczyli się nadmierną ilością wypitego alkoholu.

Z zebranych informacji wynikało, że sprawcy po wyrwaniu figury porzucili ją w okolicy miejsca popełnienia przestępstwa. Policjanci, przeszukiwali przyległe ulice, place i okolice koryta rzeki. Determinacja mundurowych przyniosła efekty.

Policjanci odnaleźli porzuconą figurę Chrystusa Frasobliwego.

Sprawcy usłyszeli zarzuty i dobrowolnie poddali się karze.

Prokurator na wniosek policji wymierzył im karę 6 miesięcy pozbawiania wolności w zawieszeniu na 3 lata, dozór kuratora, grzywnę w wysokości 600 złotych i obowiązek naprawienia szkody poprzez wpłacenie 1000 złotych na rzecz Parafii Rzymsko- Katolickiej w Opocznie pw. Świętego Bartłomieja w Opocznie. Teraz o dalszych losach obu mężczyzn zdecyduje sąd.

Niestety nie jest to pierwsze tego typu zdarzenie, w którym zniszczono figurę Chrystusa Frasobliwego. Do 1991 roku w tym samym miejscu- niszy muru przykościelnego stała figura kamienna. Jej pochodzenie historycy datują na XVIII wiek. 24 grudnia 1991 roku doszło do jej zniszczenia. Jak wynika z posiadanych informacji nn. sprawcy, także wyrwali posąg z niszy muru i rozbili go. Zniszczona figura trafiła do konserwatora, gdzie została odrestaurowana. Wówczas też zapadła decyzja o tym, by kamienny oryginał figury przenieść do Muzeum Regionalnego w Opocznie, a w miejsce, w którym dotychczas stała, postawić jej drewniany odpowiednik, który został wyrzeźbiony przez lokalnego twórcę ludowego.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: