Menu
RSS
Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

 • KP PSP Opoczno

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

W okresie od 2 do 8 października 2017 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie działania tut. komendy interweniowały przy następujących zdarzeniach:

02.10.2017

 • W Wygnanowie (gm. Opoczno), prawdopodobnie w wyniku utraty izolacyjności przewodów elektrycznych, doszło do pożaru w komorze silnika samochodu osobowego marki Seat Toledo. Działania jednego zastępu PSP i jednego OSP przybyłych na miejsce polegały na ugaszeniu powstałego pożaru, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz zakręceniu zaworu butli LPG. W wyniku pożaru spaleniu uległa komora silnika pojazdu. Poniesione straty zostały oszacowane na 5 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 2 tys. zł.
 • W miejscowości Solec (gm. Żarnów) prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu doszło do zderzenia pojazdów na łuku drogi. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. W chwili przyjazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej samochód osobowy Citroen Berlingo znajdował się na jezdni, natomiast samochód ciężarowy Renault na jezdni z naczepą częściowo w rowie. Do zadań strażaków należało odłączenie akumulatora w samochodzie osobowym, sorpcja substancji ropopochodnych oraz uprzątnięcie z jezdni pozostałości po wypadku. Poszkodowany kierowca samochodu osobowego został przebadany przez ZRM, a następnie przetransportowany do szpitala. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód samochodu osobowego Citroen, lewy bok oraz tylna oś ciężarowego Renault, a także pobocze i część przydrożnego rowy. Straty oszacowano na 40 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 80 tys. zł.

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

03.10.2017

 • Na ul. Westerplatte w Opocznie, we wczesnych godzinach porannych, prawdopodobnie w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Daewoo Lanos oraz Ford Focus. Działania strażaków polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach, zakręceniu zaworu butli LPG w Daewoo oraz uprzątnięciu z jezdni pozostałości po zdarzeniu. Poszkodowani, po przebadaniu przez ZRM, zostali przewiezieni do szpitala. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległy karoserie samochodów osobowych. Zarówno straty, jak i uratowane mienie oszacowano na 3 tys. zł.

04.10.2017

 • W Bukowcu Opoczyńskim, prawdopodobnie na skutek niedostosowania przez kierującego prędkości do panujących warunków, samochód osobowy Fiat Seicento wypadł z łuku drogi wprost do rowu. W chwili przyjazdu na miejsce dwóch zastępów PSP osoba poszkodowana w zdarzeniu znajdowała się wewnątrz pojazdu, bez widocznych obrażeń, jednak uskarżająca się na ból w okolicach klatki piersiowej. Działania podjęte przez strażaków polegały na odłączeniu akumulatora w pojeździe, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, neutralizacji i sorpcji płynów eksploatacyjnych pojazdu oraz uprzątnięciu z jezdni pozostałości po kolizji drogowej. Poszkodowany mężczyzna został przekazany pod opiekę ZRM, a następnie przetransportowany do szpitala. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód oraz prawy bok Fiata Seicento. Poniesione straty oszacowano wstępnie na 3 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 1 tys. zł.
 • Na klatce schodowej wielorodzinnego budynku mieszkalnego na ul. Przemysłowej w Opocznie, prawdopodobnie w wyniku zaprószenia ognia doszło do pożaru skrzynki kablowej. Działania trzech zastępów PSP przybyłych na miejsce polegały na ugaszeniu pożaru skrzynki, przewietrzeniu klatki schodowej budynku oraz wykonaniu pomiaru miernikiem wielogazowym – nie stwierdzono zagrożeń.
 • W Opocznie na ul. Piotrkowskiej, prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Skoda Fabia i BMW. W chwili przyjazdu na miejsce zastępu PSP i OSP BMW znajdował się na jezdni, natomiast Skoda w rowie. Cztery osoby podróżujące pojazdami znajdowały się poza nimi, bez widocznych obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w Skodzie, neutralizacji i sorpcji substancji ropopochodnej z jezdni. Osoby podróżujące pojazdami odmówiły udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ prawy bok i przód BMW oraz przód i prawy bok Skody. Poniesione straty zostały oszacowane na 15 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 30 tys. zł.

W dniach od 5 do 7 października strażacy PSP i OSP usuwali skutki orkanu, który przeszedł przez teren powiatu opoczyńskiego. Do zadań strażaków należało przede wszystkim usuwanie złamanych konarów i drzew powalonych na drogi. Do tego typu zdarzeń straż dysponowano 36 razy. Ponadto strażacy sześciokrotnie zabezpieczali uszkodzone częściowo dachy i poszycia dachowe budynków mieszkalnych. Interwencje te miały miejsce w Grębenicach (gm. Sławno), Opoczno, Libiszów (gm. Opoczno), Zachorzów (gm. Sławno), Dzielna (gm. Opoczno) oraz Radzice Duże (gm. Drzewica). Straż zabezpieczała także wyrwane okno dachowe w budynku mieszkalnym w miejscowości Mniszków. Również sześciokrotnie interweniowano przy zabezpieczaniu uszkodzonych dachów budynków gospodarczych w Woli Załężnej (gm. Opoczno), Feliksowie (gm. Paradyż), Radoni (gm. Mniszków), Porębie (gm. Żarnów), Prucheńsku Małym (gm. Mniszków) oraz w Wygnanowie (gm. Opoczno). Strażacy zabezpieczali również uszkodzone poszycie dachowe budynku szkoły w Wójcinie. Straż zadysponowano do zabezpieczenia stropu budynku mieszkalnego w Prymusowej Woli – pod wpływem działania silnego wiatru zawaleniu uległ szczyt budynku. Strażacy prowadzili także działania przy zabezpieczaniu zerwanych i uszkodzonych przez drzewa linii energetycznych, szczególnie na terenach gmin Paradyż, Drzewica, Opoczno, Sławno, Białaczów i Żarnów. Tego rodzaju zdarzenia obejmowały 15 wyjazdów. Strażacy byli pięciokrotnie dysponowani do wypompowania wody z zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych: dwukrotnie w miejscowościach Wólka Karwicka i Mroczków Gościnny oraz w miejscowości Mroczków Duży (gm. Opoczno). Strażacy OSP usuwali z jezdni powalony metalowy płot utrudniający przejazd.

Podczas wykonywania prac przy liniach energetycznych doszło do porażenia prądem pracowników Pogotowia Energetycznego, znajdujących się w koszu podnośnika hydraulicznego. W wyniku braku technicznej możliwości opuszczenia kosza na ziemię strażacy kolejno ewakuowali poszkodowanych mężczyzn przy użyciu podnośnika na noszach. Obaj mężczyźni zostali przekazani pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego. Jeden z poszkodowanych został przetransportowany do szpitala.

W sumie strażacy PSP i OSP interweniowali aż 74 razy.

 • usuwanie powalonych drzew i konarów: 36
 • zabezpieczanie dachów: 14 (budynki mieszkalne: 7, budynki gospodarcze: 6, szkoła: 1)
 • zabezpieczenie zerwanych i uszkodzonych linii energetycznych: 16
 • wypompowywanie wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych: 5
 • zabezpieczenie uszkodzonego szczytu domu: 1
 • usunięcie ogrodzenia z drogi: 1
 • porażenie prądem: 1

06.10.2017

 • W miejscowości Anielin (gm. Poświętne), prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu, doszło do dachowania samochodu osobowego Citroen Xara. W chwili przyjazdu na miejsce jednego zastępu PSP i jednego OSP pojazd biorący udział w zdarzeniu znajdował się na poboczu drogi na dachu. Osoby podróżujące Citroenem znajdowały się poza pojazdem i odmówiły udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz odłączenie akumulatora w pojeździe. W wyniku dachowania uszkodzeniu uległa karoseria samochodu osobowego Citroen Xara. Poniesione straty oszacowano na 10 tys. zł.

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

07.10.2017

 • Jeden zastęp OSP został zadysponowany do usunięcia z jezdni plamy płynów po potrąceniu dzików przez samochód ciężarowy w miejscowości Sielec (gm. Żarnów).
 • Zastęp PSP został zadysponowany do udzielenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego pomocy w zniesieniu osoby poszkodowanej, w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, z trzeciego piętra budynku mieszkalnego do karetki.

08.10.2017

 • W miejscowości Skronina (gm. Białaczów) doszło prawdopodobnie do podtrucia tlenkiem węgla młodego mężczyzny. W chwili przyjazdu na miejsce zadysponowanego zastępu PSP i OSP poszkodowany znajdował się pod opieką ZRM. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu pomiarów miernikiem wielogazowym. Po wykryciu obecności tlenku węgla przewietrzono pomieszczenia budynku mieszkalnego, wygaszono ogień w kuchni kaflowej, a następnie ponownie wykonano pomiar. Właścicielom mieszkania zalecono wykonanie przeglądu przewodu kominowego i wentylacyjnego przed ponownym użyciem pieca.
 • W miejscowości Żarnów, prawdopodobnie na skutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, doszło do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych – Mazda 6 oraz Skoda Octavia. W chwili przyjazdu na miejsca jednego zastępu PSP i jednego OSP pojazdy znajdowały się na poboczu drogi. Kierujący pojazdami odmówili udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatorów w pojazdach, sorpcja substancji ropopochodnej oraz uprzątnięcie z jezdni pozostałości po kolizji. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód Mazdy, tył Skody oraz fragment barierek przy jezdni. Straty oszacowano na 5 tys. zł.
 • W Drzewicy na ul. Kilińskiego, na skutek pęknięcia rury wodociągowej, doszło do wydobywania się wody spod asfaltu i spływania do kanału burzowego. Do zadań strażaków OSP należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wygrodzenie terenu taśmą ostrzegawczą, zabezpieczenie terenu workami z piaskiem w celu zatamowania rozprzestrzeniania się wody, wypompowanie wody ze studzienki kanalizacyjnej umożliwiając zakręcenie zasuwy oraz zakręcenie zaworu zasuwy instalacji wodociągowej.

 

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Reklama

Przeczytaj również: