Menu
RSS
Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

 • KP PSP Opoczno

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

W okresie od 2 do 8 października 2017 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie działania tut. komendy interweniowały przy następujących zdarzeniach:

02.10.2017

 • W Wygnanowie (gm. Opoczno), prawdopodobnie w wyniku utraty izolacyjności przewodów elektrycznych, doszło do pożaru w komorze silnika samochodu osobowego marki Seat Toledo. Działania jednego zastępu PSP i jednego OSP przybyłych na miejsce polegały na ugaszeniu powstałego pożaru, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz zakręceniu zaworu butli LPG. W wyniku pożaru spaleniu uległa komora silnika pojazdu. Poniesione straty zostały oszacowane na 5 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 2 tys. zł.
 • W miejscowości Solec (gm. Żarnów) prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu doszło do zderzenia pojazdów na łuku drogi. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. W chwili przyjazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej samochód osobowy Citroen Berlingo znajdował się na jezdni, natomiast samochód ciężarowy Renault na jezdni z naczepą częściowo w rowie. Do zadań strażaków należało odłączenie akumulatora w samochodzie osobowym, sorpcja substancji ropopochodnych oraz uprzątnięcie z jezdni pozostałości po wypadku. Poszkodowany kierowca samochodu osobowego został przebadany przez ZRM, a następnie przetransportowany do szpitala. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód samochodu osobowego Citroen, lewy bok oraz tylna oś ciężarowego Renault, a także pobocze i część przydrożnego rowy. Straty oszacowano na 40 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 80 tys. zł.

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

03.10.2017

 • Na ul. Westerplatte w Opocznie, we wczesnych godzinach porannych, prawdopodobnie w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Daewoo Lanos oraz Ford Focus. Działania strażaków polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach, zakręceniu zaworu butli LPG w Daewoo oraz uprzątnięciu z jezdni pozostałości po zdarzeniu. Poszkodowani, po przebadaniu przez ZRM, zostali przewiezieni do szpitala. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległy karoserie samochodów osobowych. Zarówno straty, jak i uratowane mienie oszacowano na 3 tys. zł.

04.10.2017

 • W Bukowcu Opoczyńskim, prawdopodobnie na skutek niedostosowania przez kierującego prędkości do panujących warunków, samochód osobowy Fiat Seicento wypadł z łuku drogi wprost do rowu. W chwili przyjazdu na miejsce dwóch zastępów PSP osoba poszkodowana w zdarzeniu znajdowała się wewnątrz pojazdu, bez widocznych obrażeń, jednak uskarżająca się na ból w okolicach klatki piersiowej. Działania podjęte przez strażaków polegały na odłączeniu akumulatora w pojeździe, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, neutralizacji i sorpcji płynów eksploatacyjnych pojazdu oraz uprzątnięciu z jezdni pozostałości po kolizji drogowej. Poszkodowany mężczyzna został przekazany pod opiekę ZRM, a następnie przetransportowany do szpitala. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód oraz prawy bok Fiata Seicento. Poniesione straty oszacowano wstępnie na 3 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 1 tys. zł.
 • Na klatce schodowej wielorodzinnego budynku mieszkalnego na ul. Przemysłowej w Opocznie, prawdopodobnie w wyniku zaprószenia ognia doszło do pożaru skrzynki kablowej. Działania trzech zastępów PSP przybyłych na miejsce polegały na ugaszeniu pożaru skrzynki, przewietrzeniu klatki schodowej budynku oraz wykonaniu pomiaru miernikiem wielogazowym – nie stwierdzono zagrożeń.
 • W Opocznie na ul. Piotrkowskiej, prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Skoda Fabia i BMW. W chwili przyjazdu na miejsce zastępu PSP i OSP BMW znajdował się na jezdni, natomiast Skoda w rowie. Cztery osoby podróżujące pojazdami znajdowały się poza nimi, bez widocznych obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w Skodzie, neutralizacji i sorpcji substancji ropopochodnej z jezdni. Osoby podróżujące pojazdami odmówiły udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ prawy bok i przód BMW oraz przód i prawy bok Skody. Poniesione straty zostały oszacowane na 15 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 30 tys. zł.

W dniach od 5 do 7 października strażacy PSP i OSP usuwali skutki orkanu, który przeszedł przez teren powiatu opoczyńskiego. Do zadań strażaków należało przede wszystkim usuwanie złamanych konarów i drzew powalonych na drogi. Do tego typu zdarzeń straż dysponowano 36 razy. Ponadto strażacy sześciokrotnie zabezpieczali uszkodzone częściowo dachy i poszycia dachowe budynków mieszkalnych. Interwencje te miały miejsce w Grębenicach (gm. Sławno), Opoczno, Libiszów (gm. Opoczno), Zachorzów (gm. Sławno), Dzielna (gm. Opoczno) oraz Radzice Duże (gm. Drzewica). Straż zabezpieczała także wyrwane okno dachowe w budynku mieszkalnym w miejscowości Mniszków. Również sześciokrotnie interweniowano przy zabezpieczaniu uszkodzonych dachów budynków gospodarczych w Woli Załężnej (gm. Opoczno), Feliksowie (gm. Paradyż), Radoni (gm. Mniszków), Porębie (gm. Żarnów), Prucheńsku Małym (gm. Mniszków) oraz w Wygnanowie (gm. Opoczno). Strażacy zabezpieczali również uszkodzone poszycie dachowe budynku szkoły w Wójcinie. Straż zadysponowano do zabezpieczenia stropu budynku mieszkalnego w Prymusowej Woli – pod wpływem działania silnego wiatru zawaleniu uległ szczyt budynku. Strażacy prowadzili także działania przy zabezpieczaniu zerwanych i uszkodzonych przez drzewa linii energetycznych, szczególnie na terenach gmin Paradyż, Drzewica, Opoczno, Sławno, Białaczów i Żarnów. Tego rodzaju zdarzenia obejmowały 15 wyjazdów. Strażacy byli pięciokrotnie dysponowani do wypompowania wody z zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych: dwukrotnie w miejscowościach Wólka Karwicka i Mroczków Gościnny oraz w miejscowości Mroczków Duży (gm. Opoczno). Strażacy OSP usuwali z jezdni powalony metalowy płot utrudniający przejazd.

Podczas wykonywania prac przy liniach energetycznych doszło do porażenia prądem pracowników Pogotowia Energetycznego, znajdujących się w koszu podnośnika hydraulicznego. W wyniku braku technicznej możliwości opuszczenia kosza na ziemię strażacy kolejno ewakuowali poszkodowanych mężczyzn przy użyciu podnośnika na noszach. Obaj mężczyźni zostali przekazani pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego. Jeden z poszkodowanych został przetransportowany do szpitala.

W sumie strażacy PSP i OSP interweniowali aż 74 razy.

 • usuwanie powalonych drzew i konarów: 36
 • zabezpieczanie dachów: 14 (budynki mieszkalne: 7, budynki gospodarcze: 6, szkoła: 1)
 • zabezpieczenie zerwanych i uszkodzonych linii energetycznych: 16
 • wypompowywanie wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych: 5
 • zabezpieczenie uszkodzonego szczytu domu: 1
 • usunięcie ogrodzenia z drogi: 1
 • porażenie prądem: 1

06.10.2017

 • W miejscowości Anielin (gm. Poświętne), prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu, doszło do dachowania samochodu osobowego Citroen Xara. W chwili przyjazdu na miejsce jednego zastępu PSP i jednego OSP pojazd biorący udział w zdarzeniu znajdował się na poboczu drogi na dachu. Osoby podróżujące Citroenem znajdowały się poza pojazdem i odmówiły udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz odłączenie akumulatora w pojeździe. W wyniku dachowania uszkodzeniu uległa karoseria samochodu osobowego Citroen Xara. Poniesione straty oszacowano na 10 tys. zł.

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

07.10.2017

 • Jeden zastęp OSP został zadysponowany do usunięcia z jezdni plamy płynów po potrąceniu dzików przez samochód ciężarowy w miejscowości Sielec (gm. Żarnów).
 • Zastęp PSP został zadysponowany do udzielenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego pomocy w zniesieniu osoby poszkodowanej, w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, z trzeciego piętra budynku mieszkalnego do karetki.

08.10.2017

 • W miejscowości Skronina (gm. Białaczów) doszło prawdopodobnie do podtrucia tlenkiem węgla młodego mężczyzny. W chwili przyjazdu na miejsce zadysponowanego zastępu PSP i OSP poszkodowany znajdował się pod opieką ZRM. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu pomiarów miernikiem wielogazowym. Po wykryciu obecności tlenku węgla przewietrzono pomieszczenia budynku mieszkalnego, wygaszono ogień w kuchni kaflowej, a następnie ponownie wykonano pomiar. Właścicielom mieszkania zalecono wykonanie przeglądu przewodu kominowego i wentylacyjnego przed ponownym użyciem pieca.
 • W miejscowości Żarnów, prawdopodobnie na skutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, doszło do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych – Mazda 6 oraz Skoda Octavia. W chwili przyjazdu na miejsca jednego zastępu PSP i jednego OSP pojazdy znajdowały się na poboczu drogi. Kierujący pojazdami odmówili udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatorów w pojazdach, sorpcja substancji ropopochodnej oraz uprzątnięcie z jezdni pozostałości po kolizji. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód Mazdy, tył Skody oraz fragment barierek przy jezdni. Straty oszacowano na 5 tys. zł.
 • W Drzewicy na ul. Kilińskiego, na skutek pęknięcia rury wodociągowej, doszło do wydobywania się wody spod asfaltu i spływania do kanału burzowego. Do zadań strażaków OSP należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wygrodzenie terenu taśmą ostrzegawczą, zabezpieczenie terenu workami z piaskiem w celu zatamowania rozprzestrzeniania się wody, wypompowanie wody ze studzienki kanalizacyjnej umożliwiając zakręcenie zasuwy oraz zakręcenie zaworu zasuwy instalacji wodociągowej.

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: