Z rodzicami o bezpieczeństwie w internecie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

O zagrożeniach w sieci na jakie narażone są dzieci st.asp. Barbara Stępień z opoczyńskiej komendy policji rozmawiała z rodzicami uczniów ze Szkoły Podstawowej w Brzustowcu. Na zaproszenie dyrekcji szkoły, w ramach organizowanego zebrania z rodzicami policjantka rozmawiała z rodzicami o współczesnym zagrożeniu dla najmłodszych jakie niesie za sobą niekontrolowane korzystanie z Internetu w szczególności z różnego rodzaju gier.

Jak wiemy, gry komputerowe mogą wspierać rozwój dzieci, lecz nadmierne granie może mieć skutek wręcz destrukcyjny dla młodego organizmu. Dzieci pochłonięte grą komputerową mogą mieć problemy z koncentracją, zaniedbują naukę, rezygnują z aktywności fizycznej. Niestety znane są także przypadki uzależnień nastolatków od gier komputerowych.

Jak zatem uchronić dzieci przed zgubnym wpływem gier komputerowych?

Po pierwsze należy dostosować treść gry do wieku dziecka. Ułatwia to informacja na opakowaniu gry. System ten nazywa się PEGI – to ogólnoeuropejska klasyfikacja gier, która ma przede wszystkim ułatwić kupującemu podjęcie decyzji czy z danego produktu może korzystać małe dziecko. Producenci wg systemu PEGI wskazują następujące kategorie wiekowe gier: 3,7,12,16 i 18 lat. System ten informuje także o treściach jakie występują w grze i ewentualnie och szkodliwości. Warto zatem szczegółowo zapoznać się z opisem gry i podziałem wiekowym. Należy bowiem pamiętać, że część gier pokazuje agresję i przemoc, a to może powodować takie same zachowania wśród dzieci, które z nich korzystają. Producenci gier prześcigają się w pomysłach i niekiedy gry mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci.

Jak zatem uchronić dziecko przed niekorzystnym wpływem gier Internetowych na jego samopoczucie? Specjaliści w tym zakresie radzą:

  1. Określ zasady dotyczące czasu jaki dziecko przeznacza na gry komputerowe.
  2. Spróbuj zadbać o to, by dziecko nie grało w gry codziennie. Warto ustalić dni, w których można korzystać z gier( np. dwa razy w tygodniu)
  3. Zainteresuj się w co gra twoje dziecko. Czy gra jest przeznaczona dla wieku i rozwoju dziecka?
  4. Przed zakupem gry upewnij się,że jest odpowiednia dla wieku dziecka.
  5. Zwróć uwagę czy zachowaniu dziecka nie ma nic niepokojącego, co mogłoby świadczyć o powolnym uzależnieniu się od komputera.
  6. Kontroluj czy przez gry dziecko nie zaniedbuje obowiązków szkolnych i domowych.
  7. Zwracaj uwagę po jakie gry dziecko sięga w sicie. Wiele jest dostępnych on line.
  8. Zwróć uwagę na to czy gra umożliwia kontaktowanie się z innymi graczami( np. w formie czatów nie tylko pisanych ale także głosowych z możliwością przekazywania obrazu ). Warto wiedzieć czy dziecko korzysta z takich komunikatorów i czy znajomości jakie tam zawiera nie są dla niego niebezpieczne.

Pamiętajmy, że o ile dla nas problemy młodzieży mogą wydawać się niekiedy błahe i mało istotne, to dla młodego człowieka są niekiedy bardzo poważne. Wówczas należy szybko zareagować i pokazać,że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Wsparcie rodzica , bliskiej osoby w takich sytuacjach bywa bezcenne.

 

Opr. na podstawie broszury:”Zagrożenia w Internecie-Reagowanie. Gry komputerowe”oraz wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.