Menu
RSS
Plaga pożarów sadzy w kominach. Straż apeluje i przestrzega!

Plaga pożarów sadzy w kominach. Straż apeluje i przestrzega!

  • KP PSP Opoczno / bryg. Andrzej Śpiewak

Plaga pożarów sadzy w kominach. Straż apeluje i przestrzega!

Tylko w dniach 10-12 lutego b.r. w miejscowościach : Opoczno, Ostrów, Żarnów oraz Idzikowice, Mroczków Gościnny  strażacy z PSP i OSP interweniowali aż 6 – krotnie przy pożarach sadzy w kominach budynków mieszkalnych. Za każdym razem do tych zdarzeń angażowane były co najmniej 2 lub 3 jednostki ochrony przeciwpożarowej, co powoduje nie tylko znaczne koszty akcji.

Powstałe pożary sadzy powodują zagrożenie nie tylko dla samych mieszkańców, ale również dla sąsiednich budynków, gdyż wydobywające się iskry z komina często przedostają się na inne budynki np. inwentarskie i powodują dodatkowe zagrożenie pożarowe.

Ponadto wydobywające się wraz ze spalanymi sadzami różne substancje gazowe i pyły w dużej ilości powodują dodatkowe zanieczyszczenie atmosfery i powietrza i przyczyniają się do powstawania tzw. smogu.

W związku z powyższym apelujemy ponownie do mieszkańców powiatu o systematyczne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych i dokonywanie stosownych przeglądów przez uprawnione służby kominiarskie, a dodatkowo o wyposażenie budynków w czujniki czadu i dymu.

Czyszczenie przewodów kominowych należy robić co kwartał w przypadku budynków opalanych węglem czy drewnem, a dwa razy gdy budynek ogrzewany jest olejem opałowym czy gazem. Ponadto raz w roku powinien być dokładnie sprawdzony przez kominiarza stan techniczny samego komina i jego szczelności.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, tj. braku aktualnego przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych nakładane są obecnie mandaty karne, gdyż stosowane dotychczas pouczenia nie przynosiły oczekiwanego efektu, a maksymalna wysokość mandatu to 500 zł.

bryg. Andrzej Śpiewak
Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Opocznie

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: