Menu
RSS
Pamiętaj o opłacie za grób. Nie wszystkie groby do likwidacji

Pamiętaj o opłacie za grób. Nie wszystkie groby do likwidacji

  • Mateusz

Pamiętaj o opłacie za grób. Nie wszystkie groby do likwidacji

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Opocznie, będące zarządcą i administratorem cmentarzy, przypomina o obowiązku uiszczania opłat za groby.

Opłata za grób za okres 20 lat wynosi:

  • 432 zł brutto za grób ziemny jednorzędowy
  • 648 zł brutto za grób ziemny dwurzędowy.

Po upływie 20 lat od ostatniego pochówku, jeśli opłata nie zostanie uiszczona, grób ziemny może zostać zlikwidowany, a miejsce grzebalne wykorzystane ponownie, pod nowy pochówek.

W przypadku nie uiszczenia ww opłaty, PGK Sp. z o.o. umieści na grobie informację o planowanej likwidacji. Zrobi do co najmniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem procedury. Jeżeli jednak ktokolwiek zgłosi sprzeciw i uiści opłatę po tym terminie, w mogile dalej będzie spoczywała ta sama osoba, a czas biegnie od nowa.

Przypominamy:

Opłaty dotyczą wyłącznie grobów ziemnych, w których trumny składane są bezpośrednio do ziemi.

 

Grób murowany nie może zostać zlikwidowany po upływie 20 lat.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych ograniczenia dotyczące ponownego użycia grobu nie mają zastosowania do grobów murowanych przeznaczonych do pochowania więcej niż jednych zwłok, a zatem członkowie rodziny uprawnieni do tego grobu nie tylko nie muszą po upływie 20 lat przedłużać tego prawa, ale także uiszczać ponownej opłaty. Ten sam przepis dotyczy także miejsc do chowania urn zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok.

Opłaty za groby murowane są jednorazowe i obejmują okres 99 lat, zaś okres ten biegnie od nowa od ostatniego pochówku. 

Jedyną opłatą, jaką mogą być obciążeni dysponenci grobu murowanego, to opłata za pochówek kolejnej osoby.

Co więcej, niezależnie od przepisów art 7, ust. 1,2 i 3, administrator lub zarządca cmentarza nie może użyć do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną (art 7 ust. 5 ustawy).

 

Nie każdy grób z nagrobkiem jest grobem murowanym.

Grób murowany z definicji to dół w ziemi, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub szczątkami lub urny z prochami, a nad trumną lub urną zakłada się sklepienie. Krótko mówiąc, grób murowany to grobowiec posiadający tzw. murowaną piwnicę. 

Grób posiadający murowany nagrobek, a w którym trumnę ze zwłokami składa się bezpośrednio do ziemi nadal jest grobem ziemnym.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+3 # pgkOlga 2019-03-27 18:44
Mam jedno, zasadnicze pytanie do PGK w związku z tym artykułem. Co mam zrobić, w jaki sposób mogę uregulować należność (pomijam wysokość opłaty...), jeśli nie znam dokładnej lokalizacji grobu (kwatera, rząd)?
Zaznaczam, że w czasie rozmowy telefonicznej, od pracownika PGK dowiedziałam się, że nie mam możliwości uzyskania takiej informacji, a co za tym idzie bez takiej wiedzy nie mogę uiścić takiej opłacić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # opłata za grobyPGK 2019-04-02 10:51
Zapraszam do administracji cmentarza ul. Targowa 9 w celu ustalenia numeru grobu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # Znikające grobyMaciej 2019-03-25 08:26
Ciekawa jest informacja, że "administrator lub zarządca cmentarza nie może użyć do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych". Tak powinno być! Niestety wystarczy przejść się na opoczyński Stary Cmentarz. Historyczne groby znikają w oczach z roku na rok, a na ich miejscach powstają nowe pochówki. Bezpowrotnie znika nasze lokalne dziedzictwo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # RE: Znikające grobyRedakcja 2019-03-25 08:47
Ta informacja wynika wprost z ustawy.

Niestety, to co się dzieje na opoczyńskich cmentarzach jest przerażające. Pisaliśmy o tym w jednym z artykułów w cyklu "Opoczyńskie zabytki - coraz rzadszy widok - bezpowrotnie utracone", a dokładniej w części drugiej.

Ciężko stwierdzić, z czego wynika ten proceder (bo inaczej nazwać tego nie można). Śmiem wątpić, iż jest to konsekwencja braku znajomości przepisów, bo jeśli ktoś jest administratorem cmentarzy komunalnych, ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych powinien mieć w jednym palcu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # Niesprawiedliwo śćMaciek 2019-03-25 08:22
Bardzo przydatne informacje. Niestety to głęboka niesprawiedliwo ść jeśli chodzi o podział grobów (i opłat) na ziemne i murowane. Jeśli kogoś nie stać na okazały, murowany grobowiec to po 20 latach i tak musi zapłacić wcale nie małą kwotę. Natomiast te osoby, które bez większego wysiłku budują za grube pieniądze potężne nieraz grobowce są z takiej opłaty zwolnione... Powinno być odwrotnie!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # RE: Niesprawiedliwo śćRedakcja 2019-03-25 09:00
Ten zapis ustawy wynika zapewne z faktu, iż w mogile ziemnej rozkład tkanki ludzkiej następuje dużo szybciej i po czasie 20 lat zwłoki ulegają całkowitej mineralizacji. W grobach murowanych najczęściej nie dochodzi do całkowitego rozkładu.

Poza tym "posiadacze" grobów murowanych jednorazowo ponoszą dużo większe koszty przy "wykupie" kwatery pod niego.
Ponadto, czego zabrakło w artykule i zostało już uzupełnione, dysponenci grobów murowanych ponoszą opłaty za kolejne pochówki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: