Menu
RSS
Przedsiębiorco, sprawdź czy nie masz nadpłaty!

Przedsiębiorco, sprawdź czy nie masz nadpłaty!

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Przedsiębiorco, sprawdź czy nie masz nadpłaty!

135 mln zł do odbioru w ZUS – ie na terenie województwa łódzkiego.

W trzech oddziałach ZUS-u na terenie województwa łódzkiego, na 105-u tysiącach kont płatników składek, znajduje się 135 mln zł nadpłaty. Te pieniądze można odebrać lub zaliczyć je na poczet przyszłych składek. W całym kraju nadpłaty na swoich kontach ma 1,6 mln płatników.

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej, lub niż wynika z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości - jeśli takowe istnieją. Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat.

Dziś na kontach blisko 1,4 mln aktywnych płatników znajduje się ponad 2,5 mld zł nadpłat. W województwie łódzkim mamy 89 tys. aktywnych kont płatników składek i na nich -129,5 mln zł nadpłat. Ci, którzy je posiadają mogą zmniejszyć swoje przyszłe płatności o kwotę widniejącą na koncie jako nadpłata. W przypadku osób, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty jeszcze przed zakończeniem aktywności.

Nadpłaty widnieją również na kontach 250 tys. płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (nieaktywni od 1 stycznia 2017 r.). Wysokość tych nadpłat to ponad 111 mln zł. W województwie łódzkim mamy ponad 16 tys. nieaktywnych kont płatników składek, na których figuruje 5,25 mln zł nadpłaty. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności z jakim saldem w ZUS zakończył działalność, może odwiedzić placówkę Zakładu lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych i tam sprawdzić czy ma nadpłatę.

Zakład zwraca nadpłatę składek, o którą wnioskuje płatnik w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Z wnioskiem o zwrot nie warto zwlekać, gdyż po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia i może przepaść. – zauważa Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Nadpłaty aktywnych płatników w oddziałach ZUS na terenie woj. łódzkiego:
I Oddział ZUS w Łodzi: 39,7 tys. płatników – kwota nadpłat – 53 422 618,66
II Oddział ZUS w Łodzi : 28 tys. płatników – kwota nadpłat – 46 096 170,08
Oddział ZUS w Tomaszowie Maz.: 21 tys. płatników – kwota nadpłat – 30 033 723,36

Nadpłaty nieaktywnych płatników (od 1.01.2017) w oddziałach ZUS na terenie woj. łódzkiego:
I Oddział ZUS w Łodzi: 6,9 tys. płatników – kwota nadpłat – 2 371 842,29
II Oddział ZUS w Łodzi: 5,3 tys. płatników – kwota nadpłat – 1 927 084,33
Oddział ZUS w Tomaszowie Maz.: 3,9 tys. płatników – kwota nadpłat – 954 395,66

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: