Menu
RSS
Opoczno Południe. Podziemne przejście i drugi peron w drugim kwartale 2019

Opoczno Południe. Podziemne przejście i drugi peron w drugim kwartale 2019

  • PKP Polskie Linie Kolejowe

Opoczno Południe. Podziemne przejście i drugi peron w drugim kwartale 2019

Na stacji Opoczno Południe kontynuowane są prace w tunelu pod torami. Zapewni on bezpieczną komunikację pomiędzy dwoma peronami. Drogę do pociągu dla osób o ograniczonej mobilności ułatwią pochylnie. Oddanie go do dyspozycji podróżnym zaplanowano w II kwartale br. Wartość przebudowy stacji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to 55 mln zł.

Na stacji Opoczno Południe kontynuowane są prace przy budowie przejścia podziemnego dla pieszych i rowerzystów, które pozwoli na bezpieczne przedostanie się na drugą część stacji. Wykonano już konstrukcję przejścia pod czterema torami i dwoma peronami oraz dwa dojścia do przejścia (tunelu). Wykonawca montuje instalację oświetleniową i przygotowuje odwodnienie obiektu. W kolejnym etapie, gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne, ułożony zostanie betonowy podkład i posadzka, wykonana będzie elewacja ścian.

Dla osób niewidomych i niedowidzących przewidziano specjalne ścieżki ostrzegawcze i naprowadzające. W tunelu zamontowane zostanie oświetlenie, poręcze i oznakowanie.

Jak deklaruje wykonawca, podróżujący z Opoczna i okolic będą mogli skorzystać z przejścia po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie w II kwartale br. Wtedy też podróżni będą mogli wsiadać do pociągów z dwóch peronów. Wraz z tunelem zapewnią one dobry dostęp do kolei dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego i łódzkiego. Przedłużenie prac jest związane ze zmianami w dokumentacji projektowej oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które ograniczają prowadzenie robót.

W ramach inwestycji na stacji powstał drugi peron wyposażony w wiaty i ławki oraz funkcjonalne oświetlenie. Wymieniono ok. 7 km torów i sieci trakcyjnej. Zabudowano 16 nowych rozjazdów, powstała nowa nastawnia wyposażona w komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, wybudowano nowe obiekty inżynieryjne. Po zakończeniu prac zwiększy się przepustowość stacji – możliwy będzie przejazd większej liczby pociągów z prędkością ponad 160 km/h. Poprawi się płynność ruchu i komfort podróżowania w regionie oraz w kierunku Warszawy, Krakowa oraz dalej do Katowic i Wrocławia.

Inwestycja pn. „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na stacji Opoczno Płd.” realizowana jest w ramach projektu pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 4 -Centralna Magistrala Kolejowa etap II” w formule „projektuj i buduj”. Prace budowlane zaplanowano na lata 2017- 2019. Wykonawcą jest firma Porr S.A. Finansowanie inwestycji zapewniono ze środków budżetowych. 

Większe możliwości CMK

We wrześniu PLK rozpoczęły modernizację stacji technicznej w Idzikowicach. Po przebudowie stacja będzie przystosowana do przejazdu pociągów z prędkością 200 km/h, a docelowo 230/250 km/h. Prace budowlane zaplanowano na lata 2018 - 2020. W lutym planowane jest również rozpoczęcie prac przy modernizacji 14 obiektów na szlaku Opoczno Płd. – Idzikowice.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+16 # Brak dojazdu do stacjiZeno 2019-02-02 10:54
PKP coś robi. Wiele miast chciałoby mieć taką stację. a władze Opoczna nie bardzo wiedzą co posiadają. Kiedy będzie wreszcie będzie dojazd z miasta. Ten problem trzeba jakoś rozwiązać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # Opóźnienie budowyAnna 2019-01-31 18:36
Na opóźnienie inwestycji miały wpływ niekorzystne warunki atmosferyczne?? ? Poważnie??? Takiej wiosny, lata i jesieni jaka była w 2018 roku to najstarszy góral nie pamięta! Przez kilka miesięcy opoczyńskie zmagało się wręcz z suszą!!!! A i do końca grudnia nie było mrozu ani śniegu. Proszę aby autor rozwinął myśl, bo akurat lepszych warunków na budowę nie można sobie wyobrazić!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+16 # RE: Opóźnienie budowyJoanna 2019-02-01 23:29
Bo poseł się pogniewal, że jego kandydaci na wójtów i burmistrzów dostali łomot w wyborach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # RE: Opóźnienie budowyRedakcja 2019-01-31 18:55
Myślę, że autor myśli nie rozwinie, bo pewnie nawet nie czyta naszych komentarzy.

Z tego, co udało mi się dowiedzieć wcześniej, przy przekopywaniu tunelu pojawił się problem z wybijającą wodą.
Mimo wszystko są to tereny podmokłe,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Koszt inwestycjiJarek 2019-01-31 16:00
Skąd tak wysoki koszt przebudowy stacji 55 mln zł.?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # RE: Koszt inwestycjiRedakcja 2019-01-31 16:04
55 mln złotych to koszt całej inwestycji, obejmującej nie tylko peron, ale i remont oraz wymianę torowiska, sieci trakcyjnej, budowę nowej nastawni i wymianę sieci teleinformatycz nej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # RE: Koszt inwestycjiJarek 2019-01-31 20:08
Ale koszt 55 mln to i tak mocno nadwyrężony wydatek. Podobnie jak koszt budowy obwodnicy Opoczna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # RE: Koszt inwestycjis 2019-02-01 08:07
Załóż firmę budowlaną i pokaż że da się taniej. To wolny kraj nikt ci nie broni. Z pożytkiem dla gminy a i ty zarobisz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: