Menu
RSS
Skuteczność pozyskiwania funduszy zewnętrznych w Gminie Opoczno. Jak wypada Opoczno na tle innych miejscowości?

Skuteczność pozyskiwania funduszy zewnętrznych w Gminie Opoczno. Jak wypada Opoczno na tle innych miejscowości?

  • Mateusz

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikował w ostatnim czasie ranking wykorzystania środków europejskich przez samorządy w latach 2014–2017. Opoczno wypada w nim najsłabiej pośród wszystkich gmin powiatu opoczyńskiego.

Skuteczność pozyskiwania funduszy zewnętrznych w Gminie Opoczno. Jak wypada Opoczno na tle innych miejscowości?
źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”

Po zapaści, jaka miała miejsce w 2016 roku, wielkość pozyskanych przez samorządy dotacji i funduszy unijnych znacząco wzrosła. Jak zauważyli autorzy rankingu, wzrost ten nastąpił dopiero w czwartym roku bieżącej siedmioletniej perspektywy. Pomimo widocznej zwyżki jest on nadal niższy, niż w którymkolwiek okresie w latach 2010-2015.

Prezentowane w zestawieniu dane odnoszą się do dotacji pozyskiwanych przez samorządy i widocznych w ich wydatkach budżetowych. Nie uwzględniono tutaj środków pozyskiwanych przez spółki komunalne, które samodzielnie przygotowują swoje projekty i składają wnioski, a ich wydatki nie znajdują odzwierciedlenia w budżetach samorządowych.

Zdecydowana większość funduszy unijnych przeznaczana jest na inwestycje i w roku 2017 stanowiły mniej więcej 75% wszystkich funduszy. Dla porównania, w niektórych latach poprzednich, fundusze i dotacje składały się na 85-90% wydatków inwestycyjnych. W latach, w których zanotowano spadek wielkości dotacji unijnych, autorzy zaobserwowali natomiast znaczny udział projektów o charakterze miękkim, niewiążących się z projektami inwestycyjnymi.

Ranking obejmował podział na: województwa, powiaty, miasta powiatowe, miasteczka i gminy wiejskie.

Żeby nie zanudzać czytelników, przejdźmy jednak do liczb.

Powiat Opoczyński z wydatkami w wysokości 30,40 zł na mieszkańca, został sklasyfikowany na 195 miejscu, na 305 powiatów. Spośród 21 powiatów województwa łódzkiego (nie licząc miast na prawach powiatu czyli Łodzi, Piotrkowa i Skierniewic), nasz powiat zajmuje niezłą, 7 lokatę.

W zestawieniu miast powiatowych Opoczno, z wydatkami ze środków UE w wysokości 86,44 zł na mieszkańca, usytuowało się na 209 pozycji. Należy tu zaznaczyć, iż miast powiatowych, nie będących miastami na prawach powiatu, jest 262.

W rankingu miast i miasteczek dużo lepiej od Opoczna wypadła Drzewica, która uplasowała się na 169 miejscu z wydatkami ze środków unijnych rzędu 489,08 zł per capita.

Wśród gmin wiejskich z terenu powiatu opoczyńskiego, ranking wygląda następująco (wydatki podane w przeliczeniu na mieszkańca):

Pozycja Gmina Wydatki ze środków UE
w latach 2014–2017 w zł per capita
54 Paradyż 1575,92
202 Mniszków 866,4
222 Białaczów 817,27
234 Sławno 794,62
319 Żarnów 679,39
909 Poświętne 274,05

 

Zestawiając uzyskane dane, widzimy, iż Opoczno na tle pozostałych gmin naszego powiatu wypada niestety najsłabiej.

L.P. Gmina    Wydatki ze środków UE
w latach 2014–2017 w zł per capita
1 Paradyż 1 575,92 zł
2 Mniszków 866,40 zł
3 Białaczów 817,27 zł
4 Sławno 794,62 zł
5 Żarnów 679,39 zł
6 Drzewica 489,08 zł
7 Poświętne 274,05 zł
8 Opoczno 86,44 zł

 

Budżet na lata 2014–2020 jest dla polskich samorządów najhojniejszy w całym dotychczasowym okresie naszego członkostwa w Unii Europejskiej, a do końca bieżącej perspektywy pozostało niewiele czasu.

 

Źródło informacji: Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” / www.wspolnota.org.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” to dwutygodnik w całości poświęcony samorządom. Tworzony od 1990 roku przez ekspertów i dziennikarzy dostarcza fachowej wiedzy niezbędnej urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lekturą prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, starostów, marszałków województw oraz jednostek organizacyjnych JST.

Autorzy rankingu: Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska

 

Czytaj rownież:

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+15 # RE: Skuteczność pozyskiwania funduszy zewnętrznych w Gminie Opoczno. Jak wypada Opoczno na tle innych miejscowości?Wyborca 2018-10-11 06:10
No i pokazal Kądziela i jego ekipa co potrafil zdzialac. Muzykant nawet nie mial odwagi stanac po raz drugi do wyborów. Po prostu zostal odsunięty bo przerżnąłby sromotnie. A ten nadal ma nadzieję że będzie starostą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # eurekapracownik pgk 2018-10-10 08:30
większość srodków jakie były pozyskiwane to środki na kanalizacj, oczyszczalnie i zakład unieszkodliwian ia odpadów, czyli były to środki pozyskiwane przez naszą spółkę, jasno widać że od kiedy zwolnili prezesa Pacana i Janusza Klimka skończyło się pozyskiwanie funduszy. A miało być tak pięknie a jest bałagan i wstyd na całą polskę ze jest tak kiepsko, niestety jak się nic nie zmieni to z tego co tutaj obserwuję to będzie jeszcze gorzej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+13 # Środki EuropejskieRyszard 2018-10-09 18:24
Według mnie, to pozyskane środki z 2015 roku były załatwiane jeszcze przez poprzednią ekipę. Poza tym od pozyskanych środków w obecnej kadencji trzeba odjąć ponad 10 milionów , co stanowi zwrot wydatków za projekty zrealizowane w latach 2012 - 2013 (informacja ze strony internetowej Komitetu Wieruszewskiego , polecam przeczytać program)

Niezależne podsumowanie starań samorządowców pokazuje, że słabiutko to wygląda w Opocznie. Najsłabiej w okolicy!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: