Menu
RSS
Podsumowanie wyników kontroli zwolnień lekarskich w 2016 roku

Podsumowanie wyników kontroli zwolnień lekarskich w 2016 roku

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Podsumowanie wyników kontroli zwolnień lekarskich w 2016 roku

Kontrolerzy ZUS w 2016 r. przeprowadzili 569,5 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało 22,2 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę prawie 16,3 mln zł.

Jednym z ustawowych zadań ZUS jest kontrola zwolnień lekarskich pod względem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

W województwie łódzkim przeprowadzono ok. 15,7 tys. kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich. Z uwagi na nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia cofnięto prawo do wypłaty zasiłków w niemal 4 % kontrolowanych przypadków. Łączna kwota cofniętych w wyniku kontroli zasiłków chorobowych wynosi w województwie łódzkim ok. 1,132 mln zł. W Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim i podległych mu jednostkach zostało przeprowadzonych 4 tys. kontroli, w 4 % z nich, cofnięte zostało prawo do zasiłku na kwotę ok. 186,8 tys.

Zwolnienie lekarskie ma pomagać w osiągnięciu zdolności do pracy, nie można więc w jego trakcie wykonywać czynności przyczyniających się do przedłużenia niezdolności do pracy ani wykonywać pracy zarobkowej. Przypomnijmy, że w przypadku nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego cofana jest wypłata zasiłku za cały okres zasiłkowy objęty zwolnieniem lekarskim, nawet jeśli kontrola wykonana była na dwa dni przed końcem zwolnienia czy w jego ostatnim dniu. Tymczasem w ramach kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich kontrolerzy spotykali się z takimi sytuacjami.

Przykładem może być prowadząca własny salon fryzjerski. Kobietę będącą w 9 miesiącu ciąży i przebywającą na zwolnieniu lekarskim kontrolerzy zastali podczas farbowania włosów klientce. Zainteresowana próbowała przekonać pracowników ZUS, że przyszła do Salonu tylko na chwilę, by ufarbować sobie włosy, a że została jej jeszcze farba, to wykonała zabieg farbowania jeszcze innej osobie.

W innym przypadku ubezpieczony przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu przeciążenia stawów kolanowych. Dotarła do nas informacja, że Pan chwali się na portalach społecznościowych udziałem w rajdach rowerowych. W wyniku wszczętego postępowania ustalono, że faktycznie mimo przeciążenia stawów kolanowych ubezpieczony w trakcie zwolnienia brał udział w rajdach, czym przyczynił się do przedłużenia niezdolności do pracy
i wykorzystania zwolnienia niezgodnie z jego celem. Rajdowiec utracił prawo do zasiłku.

Zdarzało się też, że kontrolujący nie zastawali ubezpieczonych w domach i wówczas także wszczynane było postępowanie wyjaśniające. W ramach tych postępowań, ubezpieczeni tłumaczyli, że byli w domu tylko nie chciało im się np. wychodzić z wanny bo zażywali kąpieli relaksacyjnej, której nie chcieli przerywać czy też mimo zalecenia lekarskiego by w trakcie leczenia leżeć, byli na spacerze z psem, bo zdrowie psa jest dla nich najważniejsze.

W ramach kontroli orzekania o prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, w województwie łódzkim wydano ok. 24 tys. orzeczeń na podstawie badania i analizy dokumentacji medycznej oraz samej analizy dokumentacji medycznej. Badaniom poddanych zostało ok. 16,1 tys. osób, z czego 6,3 procent miało wydane skorygowane zaświadczenie ZUS ZLA i skrócony okres zasiłku chorobowego. W wyniku skorygowania zwolnień lekarskich otrzymano kwotę ok. 380 tys. zł. Na terenie działania Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim wydano 11,6 tys. orzeczeń w ramach kontroli, z czego po przeprowadzeniu badania u 10,1 tys. osób skorygowano 6,5 proc. zaświadczeń, na kwotę 218 tys. zł.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: