Menu
RSS
Burmistrz krytyki nie lubi...

Burmistrz krytyki nie lubi...

  • Mateusz

Burmistrz krytyki nie lubi...

Wielokrotnie, od ostatnich wyborów samorządowych, zarzucano mi brak krytycznego stanowiska wobec opoczyńskich włodarzy. W komentarzach pisano również, że Urząd Miejski zabrania mi publikowania niektórych informacji. Za każdym razem tłumaczyłem że nic takiego nie ma miejsca i zapewniałem, że jeśli nastąpi jakakolwiek próba tłumienia krytyki, napisze o tym na Portalu. I stało się dziś.

Szczerze mówiąc nie przypuszczałem, że kiedykolwiek przyjdzie mi to napisać i że dojdzie do tego z tak błahego powodu.

Niestety w dniu dzisiejszym otrzymałem przesyłkę poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, w której znalazłem ... „Wniosek o sprostowanie informacji prasowych naruszających dobre imię Gminy Opoczno”.

Wniosek dotyczy rzekomej informacji czy też wiadomości, która zdaniem Burmistrza ukazała się 3 marca 2016 roku na łamach Portalu, a w której użyte zostało stwierdzenie „Opoczno Stolicą Kiczu”.

Nie szukajcie... Informacja prasowa o takim czy podobnym tytule, ba, nawet zawierająca takie określenie, na Portalu Opoczno.info nigdy się nie ukazała. We skazanym we wniosku terminie wpis, a dokładniej zdjęcie siedziby Urzędu Miejskiego w Opocznie z komentarzem ukazał się na portalowym profilu Facebook. Zdjęcie przedstawia podświetlenie Urzędu oraz słowa krytyki, ponieważ najzwyczajniej w świecie takie rozwiązanie mi się nie podoba.

Perełka opoczyńskiej architektury, piękny pałacyk braci Dziewulskich został oszpecony fatalnym, zielonym oświetleniem, które jak wynika z komentarzy, niektórym kojarzy się bardziej z festiwalem światła, odbywającym się w Łodzi, aniżeli z wyróżnieniem najpiękniejszego zabytku Opoczna.

Niestety, jedyne określenie, jakie przychodzi na myśl, to kicz wraz z jego wszelkimi synonimami. Kicz i totalne bezguście. Taka jest moja subiektywna ocena i nie zamierzam jej zmieniać nawet pod groźbą procesu cywilnego.

Oczywiście próbowałem dowiedzieć się, czyj to pomysł, ale Burmistrz zapytany o to 14 marca (przed konferencją dot. zanieczyszczenia powietrza), nie udzielił mi tej informacji. Wręcz przeciwnie – zaatakował mnie, przedstawiając swoje pretensje o to, że wciąż krytykuję wszystkie jego działania i nie podoba mi się wszystko co robi. Oczywiście zdarzenie nie umknęło uwadze innych, którzy nie kryli swego oburzenia.

No cóż, mam prawo do krytykowania rzeczy, które mi się nie podobają, zarówno jako obywatel związany z Opocznem od kilku pokoleń, jak i prowadzący Portal Opoczno.info – Niezależny Portal Miejski.

Tu i teraz pytam: Jak przedstawiciel władzy może w ogóle zwracać uwagę niezależnemu dziennikarzowi, że ten go krytykuje i wytyka błędy?

Jak ogólnie wiadomo, zadaniem niezależnych mediów, również tych lokalnych, poza informowaniem o bieżących wydarzeniach i kształtowaniem opinii publicznej jest m.in. kontrolowanie władz, również samorządowych, co polega między innymi na krytyce jej poczynań i ocenie jej przedsięwzięć. 

Panie Burmistrzu, zasłanianie się dobrem Gminy Opoczno w celu obrony własnych ambicji jest zachowaniem co najmniej niestosownym.

Poza faktem, iż z definicji wpis nie był informacją prasową i nie ukazał się, jak Pan sugeruje, na Portalu, to określenie „Opoczno Stolicą Kiczu” w żaden sposób nie deprecjonuje wydarzenia kulturalnego, na które się Pan powołuje, a które ma się odbyć w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Obecnie Opoczno nie może być z nim w żaden sposób kojarzone ponieważ dotychczas nie odbyła się ani jedna edycja festiwalu, zaś jego nazwa, o ile mi wiadomo, nie została dotąd zarejestrowana jako znak towarowy czy nazwa produktu.

 

A na koniec kilka artykułów Ustawy z dn. 26 stycznia 1984 roku Prawo prasowe:

Art. 1. Prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej.

Art. 6 pkt 4. Nie wolno utrudniać prasie zbierania materiałów krytycznych ani w inny sposób tłumić krytyki.

Art. 43. Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 44.
1. Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
2. Tej samej karze podlega, kto nadużywając swego stanowiska lub funkcji działa na szkodę innej osoby z powodu krytyki prasowej, opublikowanej w społecznie uzasadnionym interesie.

Załącznik:

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+62 # cenzura jak za komunyemeryt 2017-08-30 19:42
Oj, nie lubi krytyki nie lubi...

Dobitnie świadczy o tym cenzura wprowadzona na konkurencyjnym portalu z informacjami z miasta i okolic z przedrostkiem "nasze"+ nazwa miasta .pl

Najwidoczniej tamtejszy redaktor/admini strator dał się zastraszyć tutejszemu establihmentowi (lub siedzi u nich w kieszeni), bowiem od kilku tygodni nagminnie usuwane są komentarze o charakterze krytycznym względem działań burmistrza i jego otoczenia.
Cieszę się, że jest inny portal, którego Redaktorzy nie obawiają się pohukiwań burmistrza i jego świty oraz rzetelnie informują o tym, co w mieście i okolicach w "trawie piszczy".

Serdecznie Państwa pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+51 # ŻenadaOlka 2016-08-10 01:48
Nauczyciele wszyscy jak jeden uważają się za najmądrzejszych i nie lubią krytyki. Pan burmistrz jako emerytowany nauczyciel też nie lubi krytyki, bo sam wie wszystko najlepiej. Każdy nauczyciel uwielbia rządzić, szczególnie słabszymi od siebie, musi się całe życie wartościować. Żenujące, słabo wyksztalcone magisterki! Kasę większą by chcieli, za co, za nie myślenie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+40 # juz pan burmistrzkmn 2016-05-25 10:26
wie jak to jest podejmować decyzje a potem samorządowe kolegium odwoławcze nakazuje mu podejmować je zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce. podobnie jest tutaj. pan muzyk-dyrygent straszy-oby nie musiał przepraszać kiedyś...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+145 # zielonyala 2016-04-04 13:30
Tak, Pan Burmistrz nie lubi krytyki, oj!nie!!! a co do koloru...no cóż...zielony, kolorem nadziei. Pan Burmistrz zapewne ma nadzieję przede wszystkim na wygraną w kolejnej kadencji. Ma nadzieję na to, że podporządkuje sobie lokalne społeczeństwo, że spływać mu będą unijne ,,kokosy", na zagospodarowani e ich w kolejnych takich ,,super"projekt ach (bo kolejny zabytek do oświetlenia to Biblioteka). Opoczno ma być kolorowe, bo jak jest kolorowo, to człowiekowi od razu weselej się robi... Więc cieszmy się moi Kochani Opocznianie z takiego ,,kolorowego" włodarza, bo mam nadzieję, że dluuuuugo nam się taki nie trafi.
P.S. dobrze, że te Urzędy jeszcze nie stały się pozytywkami (jak Pan Burmistrz taki umuzykalniony, to kto wie...)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+161 # I ja tam byłemToudi 2016-03-27 10:06
po tym co przeczytałem postanowiłem pojechać osobiście sprawdzić to oświetlenie. I powiem wam że ten kolor pasuje tam jak "garbaty" do ściany. A co do obietnic wyborczych burmistrza przyjdzie czas na rozliczenie przy następnych wyborach tak jego jak i rady która wszystko "klepie" pod niego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-95 # RE: Burmistrz krytyki nie lubi...Mam wrazenie 2016-03-26 07:20
Że część komentarzy piszą osoby tęskniące za porzednikami i nieco odstawione od korytka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+218 # oświetlenieola 2016-03-26 06:35
każda władza podlega krytyce i wyciąga z tego wnioski a nie straszy sądem .Jeżeli tego nie rozumie Burmistrz to co robi na tym stanowisku On sprawuje władze w naszym imieniu a nie jest samowładcą a poza tym to oświetlenie jest po prostu brzydkie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+232 # RE: Burmistrz krytyki nie lubi...krytyk 2016-03-25 07:17
Ciekaw co na to wszystko powie geniusz PR, doradca ds mediów i rzecznik prasowy, który przecież prawo prasowe powinien znać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+191 # KomentarzGosc 2016-05-23 15:07
O dokładnie przecież doradca ds.PR w Opocznie nie musi znać się na czymkolwiek zwłaszcza na mediach i prawie. Ale stanowisko trzeba było dla kolegi stworzyć skoro w bibliotece się ne udało.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+235 # Tak trzymaćMariolka 2016-03-24 21:19
Panie Mateuszu, brawo. Uczciwa władza krytyki się nie boi. Obowiązkiem dziennikarskim jest rzetelna informacja. Zamiast się miotać, lepiej burmistrz wreszcie zrealizuje obietnice, którymi zamydlił ludziom oczy. Będą powody - znajdą się pochwały.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-85 # RE: Burmistrz krytyki nie lubi...alf 2016-03-24 21:18
i tak teraz wyglada znacznie lepiej niz za byłego burmistrza nawet z tym zielonym światłem a poza tym teraz taka moda na podswietlanie budynków a wczesniej tylko krzaki i nic wiecej z przodu było widac przez pare kadencji wczesniej jakoś nikt nie protestował
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+53 # RE: Burmistrz krytyki nie lubi...Redakcja 2016-03-24 22:48
Ale odsłonięcia budynku i jego podświetlenia, jako takiego, nikt nie krytykuje. Chodzi tylko o kolorystykę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-60 # RE: Burmistrz krytyki nie lubi...lusia 2016-03-25 06:54
a ja lubię zielony
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+110 # Gratkiobserwator 2016-03-24 20:42
Cieszę się, że ktoś opisuje tu nowoczesną "kulturę" na której pieniądze być może zarobił jakiś znajomy władz miasta. Byłem na Kongresie Opocznian mając nadzieję, że coś może się w tym mieście zmieni (zgodnie z obietnicami miały powstawać miejsca pracy dla młodych itd) - miała być dyskusja nad przyszłością miasta i okolic. Pieniądze "wywalone w błoto" na to przedsięwzięcie , nagrody itd tylko umocniło mnie w postanowieniu, że do koryta zasiadło nowe towarzystwo. Pozdrawiam administratora tej strony!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+142 # RE: Burmistrz krytyki nie lubi...zniesmaczona 2016-03-24 19:27
Pan burmistrz sam nie zrobił zalewu to raz....sam bez wsparcia społeczeństwa wędkarzy g.....o by zrobił !!! po drugie sam decyzji nie podjął względem etatów dla wiceburmistrzów ,jak mu w ogóle nie wstyd,że oszukał społeczeństwo mówiąc,że będzie jeden zrobił dwoje/pewnie za namową D.K/miało być po pół etatu a teraz zrobił na 3/4 etatu i tutaj mam pretensje do rady,że sie na to zgodziła !!!!!! wracając do tematu.....jeśl i faktycznie miał pretensje co do tego,że go ktoś krytykuje to tylko dał świadectwo swojego buractwa !!Tak narzekał na folklor i odejście od wiochy a co robi..a gdzie odejście miasta od wiosek na co tak sie bardzo napinał !!!!widać,że olał wszystkich opocznian nie jest otwarty na rozzmowy,a ludzie jak tak będzie dalej pujda na sesję i mu naplują w twarz !!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-59 # Są dwie opcje...konkrety 2016-03-24 18:47
Albo Panowie po tym jak dadzą sobie po "pysku" usiądą i napiją się wódeczki, albo pójdą na noże...i będziemy świadkami "niecodziennego " przedstawienia co nie wątpliwie skończy się ostrą wymianą. Bez korzyści dla żadnej ze stron...Propono wałbym na początek żeby Panowie hamowali piętą bo wywołają konflikt z którego skorzysta tylko " ciemna strona mocy" na koniec życzę Spokoju na te Święta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+136 # A miało być lepiejBrawo portal 2016-03-24 18:42
Pan Burmistrz zamiast spełniać to co obiecywał w Opocznie.. zajmuje się ocenianiem mediów... i wycieczkami aby oświetlać Opoczno lampeczkami.. Super.. sam głosowałem za zmianami ale nowych miejsc pracy nie ma a pieniądze idą na głupoty!! Gmina zadłużona a czas marnowany jest na pisanie wniosków do mediów.. nieźle.. a może pomyślimy jak działać żeby nasza gmina nie była zadłużona? A takie pytanie.. przed wyborami mówiono o 1 wiceburmistrzu. .. wybrano 2 na pół etatu a teraz jak to wygląda.. chyba jest inaczej prawda.. może w końcu napiszemy o braku konsekwencji wdrażania własnych obietnic wyborczych? I po co tu było głosować.. BRAWO PORTAL!! A tak informacyjnie - pełniąc tak zaszczytną funkcje zawsze jest się narażonym na komentarze i nie zawsze są one pozytywne.. Pora udowodnić tym którzy głosowali że było warto a nie zajmować się głupotami!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-79 # trochę wiedzy wam zabrakłoZAINTERESOWANA 2016-03-25 08:17
Ludzie jesteście w stanie zrozumieć ze pieniądze na drogi na ronda na oświetlenia pałacyku i inne pochodzą z dofinansowań z Unii?! przecież burmistrz nie może zagospodarować pieniędzy unijnych przeznaczonych na drogi, na rozdanie młodym! to samo się tyczy innych funduszy z różnych źródeł przeznaczonych na konkretne cele. Dobrze że robi cokolwiek. Poprzednia władza łatała dziury na drodze przed wyborami. Nowa władza ma bynajmniej chęci! a praca też się znajdzie, na wszystko czas jest potrzebny! Może dał stanowiska Grosowi, Skwierczynskiej - to rzeczywiscie kole w oczy, ale poza tym, powstanie jeszcze wiele takich miejsc jak Kaolin (no właśnie, o 150 miejscach pracy zapomnieliście? ) ale trzeba czasu i kasy na ziemie (ktrórą burmistrz załatwia). WYSTARCZY PÓJŚĆ DO URZĘDU I ZAINTERESOWAĆ SIĘ, ŻEBY WIEDZIEC ŻE WSZYSTKO ZMIERZA KU DOBREMU.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+81 # do zainteresowanejbolo 2016-03-30 12:41
a jakie stanowisko dostała Skwierczyńska-M adej bo Gross to wiceprezes ZGM to wiem ale to normalka bo obydwoje startowali do wyborów z NBS czyli dawnej platformy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+52 # RE: trochę wiedzy wam zabrakłoKlin 2016-03-27 18:29
Caolin, to kolejna odnoga Cersanitu/Opocz no I i ich ciekawego kierownictwa...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+59 # RE: trochę wiedzy wam zabrakłoWojtas 2016-03-25 15:13
Nie wiedzialem że Caolin to zasługa burmistrza. Wydaje mi sie ze przeklepany projekt i budowa były juz w momencie gdy Pan Kądziela pewnie jeszcze nawet nie wiedzial ze chce startowac. Wystarczy poszperac w necie i się ZAINTERESOWAC, żeby sie dowiedziec. Nie mniej jednak... fakt taki ze zmienia się na lepsze! Pięknie mowil w kampanii, robi nieco inaczej (jak wszędzie, nowa miotła) lecz idzie ku lepszemu. Prosze jednak o rozwazne przypisywanie zaslug komukolwiek :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+79 # Brawo portalA miało być lepiej 2016-03-25 10:31
Czyli widzi Pani że jednak wiedzy nie zabrakło :) Z uwagi na fakt iż otrzymanie dotacji wiąże się z wkładem własnym.. nie musi mi odpowiadać wydatkowanie w takiej formie jak ma miejsce środków Gminnych a co do firmy która została wspomniana.. większą część osób zatrudnionych to osoby przesunięte z zakładu sąsiedniego.. wiec pytam jakie nowe w Opocznie 150 miejsc pracy? Ta liczba jest skromniejsza.. Jeśli chce Pani kogoś bronić proszę podawać pełne informacje. Pozdrawiam i dziękujemy redakcji za podanie danych związanych z wydatkami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+68 # RE: trochę wiedzy wam zabrakłoRedakcja 2016-03-25 09:23
Budowa ronda w części (1.3 mln zł) sfinansowana była przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Resztę pokryła Gmina ze środków własnych.

Zarówno fontanna jak i rewitalizacja otoczenia siedziby UM została sfinansowana z pieniędzy Gminy bez udziału środków zewnętrznych.

P.S.
Przypominam Pani, że podatnicy płacą Pani za pracę, nie pisanie komentarzy na portalach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+119 # RE: Burmistrz krytyki nie lubi...Arek 2016-03-24 17:56
Burmistrzowi to już się chyba poprzestawialo w głowie od tej całej władzy. Wielu moich znajomych co głosowali na niego zarzuca mu teraz złe zarządzanie, załatwianie swoim stanowisk, lansowanie się publicznie, brak nowych pomysłów, imprezy i nagrody. Zrobił zalew ok. Zrobił rondo ok. Co z resztą? W kolejnych wyborach napewno nie otrzyma takiego wsparcia od Opocznian co na niego głosowali.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+128 # Mylisz sięjontek 2016-03-24 23:59
Burmistrz nie zrobił ani zalewu ani ronda, bo na te cele to jeszcze jego poprzednik wygospodarował kasę i zrobił plany. Pan Rafał bardzo sprytnie się tylko pod to podpiął, a akuat w tm jest mistrzem. Pozdrowienia dla wszystkich naiwnych co uwierzyli w jego bajki. Ps. nie bronię Wieruszewskiego , bo też uważałem, że należy go zamienić, ale akurat nie na Rafała.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-93 # KomentarzDorota 2016-03-24 21:29
A komu ma zalatwiac stanowiska jak nie swoim ludziom ktorzy na niego pracowali? Tak wyglada zycie,kazdy bierze swojego. Wielkie mi halo i heca. Zrobil rondo zrobil zalew i z tego co slyszalam na sesji gminy zaraz bedzie drugie rondo i masa innych ulic! A poza drogami kupno ziemi pod nowe inwestycje. Czlowiek nie robi to zle, a jak robi to tez zle. 'Po co zrobil zalew? Zeby sie ktos utopil?' - taki wlasnie komentarz Opocznianki pokazuje jacy jestesmy. Zawsze bedzie zle, nikomu nic sie podobac nie bedzie. Bo po co, lubimy narzekac i krytykowac. Brawo:) pozdrawiam. Dorota.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-46 # hghagafdgfa 2016-03-24 17:53
Dzisiaj o mały włos nie wlazłem w gówno na chodniku, Opoczno stolicą stolca.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-41 # Taaa. ..Lena 2016-03-24 21:59
Cytuję afdgfa:
Dzisiaj o mały włos nie wlazłem w gówno na chodniku, Opoczno stolicą stolca.

Za to tez burmistrza obwinic! Pewnie on narobil. ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+115 # Łyżka dziegciuBogdan 2016-03-24 17:39
Trudno nie zgodzić się z autorem artykułu . Pałac oświetlony tym zielonym czymś wygląda po prostu paskudnie . Ktoś popełnił błąd na etapie koncepcji ( jeśli takowa była) lub zamówienia . Odrobina dobrego smaku u osoby decyzyjnej nie dopuściła by do tej sytuacji . Niestety dotyczy to również obiektów budowanych w Opocznie . Nie wiem kto wydaje warunki zabudowy i zezwolenia na budowę ale spacer Piotrkowską wystarczył mi do stwierdzenia , że w budownictwie panuje kompletny CHAOS !. Brakuje pomysłu na wizerunek miasta a mieszanina stylów i kilka koszmarków architektoniczn ych powoduje , że z kiedyś przytulne miasto staje się nie "Stolicą oberka " a architektoniczn ą wiochą
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: