Menu
RSS
Nie daj się nabrać – pozycjonowanie stron www

Nie daj się nabrać – pozycjonowanie stron www

  • Mateusz

Kto z posiadających stronę internetową nie zastanawiał się nad jej promocją? Kto z Was nie otrzymał oferty handlowej z gwarancją wysokich pozycji? Tylko jak nie wyrzucić pieniędzy w błoto? Jak nie dać się nabrać?

Nie daj się nabrać – pozycjonowanie stron www

W ostatnim czasie otrzymuję od swoich klientów pytania, czy warto zainteresować się ofertami firm SEO/SEM pojawiającymi się w skrzynkach pocztowych. Firmy kuszą wysokimi pozycjami, pinezkami na mapach Google, zwiększonymi dochodami, powiększeniem grona użytkowników i potencjalnych klientów. W obecnych czasach rynek to pole bitwy, na którym walczymy o kontrahenta, o pieniądze i przetrwanie na rynku. Dotyczy to również dla firm SEO/SEM, które nie zawsze są fair wobec swoich klientów.

O czym warto wiedzieć, aby nie dać się nabrać?

Ponieważ tematowi SEO (Search Engine Optimization czyli optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych) i SEM (Search Engine Marketing czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych) poświęcono już tak wiele blogów i artykułów, podejmę jedynie sprawy, które ostatnio najczęściej pojawiają się w przesyłanych ofertach.

Miejsca Google

Miejsca Google dla Firm , czyli tzw wizytówki Google+ to usługa bezpłatna, umożliwiająca samodzielne utworzenie profilu firmy w Google+ oraz dodanie informacji o swojej firmie do map Google, tak by internauci szukający informacji lokalnych mogli tę firmę znaleźć.

Często zdarza się, że firma mieniąca się „Partnerem Google” lub „współpracująca z Google” oferuje Wam usługę dodania pinezki na mapach Google za odpowiednią opłatą, sięgającą od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli otrzymacie taką ofertę, potraktujcie ją jako próbę wyłudzenia pieniędzy.

Miejsce Google swojej firmy możecie za darmo i łatwo założyć sami - wystarczy wypełnić formularz na stronie: www.google.pl/miejsca.
Podobnie sytuacja wygląda z Google Analytics, czyli internetowym narzędziem do analizy statystyk serwisów WWW.

Gwarancja TOP 3, TOP 10

Żadna firma oferująca usługi pozycjonowania (SEO/SEM) nie jest nam w stanie zagwarantować, że dzięki jej działaniom nasza strona znajdzie się na konkretnej pozycji, ponieważ nie kontroluje wyników wyszukiwania, a jedynie podejmuje działania mogące na nie wpłynąć.

Taką gwarancję może Wam dać wyłącznie właściciel wyszukiwarki, czyli np. Google lub Yahoo!.

Ponadto żaden pozycjoner nie jest w stanie przewidzieć działań innych firm pozycjonujących konkurencyjne strony.
No i rzecz najważniejsza. Nikt, poza grupą pracowników Google nie zna algorytmów stosowanych przez wyszukiwarkę. Należy tutaj dodać, że algorytmy te stale się zmieniają, co ma utrudnić zadanie tzw. spamerom, czyli pozycjonerom stosującym metody sprzeczne z zasadami Google.

Szybkie pozycjonowanie.

Skuteczne wypozycjonowanie strony w przeciągu tygodnia czy dwóch jest niemożliwe, gdyż jest to wielostopniowy, skomplikowany i czasochłonny proces. Składają się na niego analizy strony, aktualnych wyników i dotychczasowych działań. Należy opracować strategię, wybrać słowa kluczowe, a następnie pozyskać linki do strony, które Google musi później zaindeksować. To wszystko musi trwać. O ile w przypadku niszowych fraz wyniki będą zauważalne po kilkunastu dniach, to przy słowach kluczowych dla których konkurencyjność jest bardzo duża, efekty widoczne będą dopiero po miesiącu lub dwóch.

Jednorazowa usługa i jednorazowa opłata.

Jeśli otrzymujecie ofertę, według której ktoś proponuje Wam, że zapłacicie tylko raz, a Wasza strona na zawsze pozostanie na wysokiej pozycji, podziękujcie i omińcie ją szerokim łukiem, bo jest to zwyczajna próba naciągnięcia Was na kasę.

Efekt takiej usługi, nie dość że nie będzie skuteczny, to z pewnością nie będzie trwały. Podobnie jak Wy, konkurencja również chce być wysoko, więc podejmie działania zmierzające do poprawienia pozycji swojej strony. Aby utrzymać pozycję strony, konieczne są regularne, stałe i konsekwentne działania.

Poza tym stale zmieniające się algorytmy wyszukiwania powodują wahania pozycji wszystkich stron.

Ponadto w przypadku jednorazowej usługi, działania pozycjonerów są bardzo intensywne, co może przynieść efekt całkowicie odmienny od oczekiwanego. W przypadku masowego napływu linków do Waszej strony Google może nałożyć na Was karę i nałożyć na stronę tzw. filtr (spadek na najniższe pozycje) lub całkowicie usunąć z wyników wyszukiwania (ban).

Pozycjonowanie nowej strony

Wielu webmasterów zaleca pozycjonowanie świeżo utworzonej strony. Robią to albo sami, albo zlecają to firmie zewnętrznej. Tylko czy to ma sens?

Każda nowa strona otrzymuje od Google bonus, tzw Fresh Site Bonus, dzięki któremu nowe strony są przez pewien czas wyświetlanie wyżej w wynikach wyszukiwania. W okresie tym pozycjonowanie w pełnym tego słowa znaczeniu mija się z celem, ponieważ wyniki są przekłamane. Może okazać się, że zapłacicie komuś za coś, co wykonał za niego Wujek Google.

W początkowym okresie istnienia strony konieczne są jednak pewne działania. Warto za pomocą Narzędzi Webmastera Google „wysłać stronę do wyszukiwarki”, aby dać jej sygnał, że takowa powstała. Możecie to zrobić za pomocą tej strony: https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=pl

Nowej stronie nie zaszkodzi również kilka odnośników w katalogach firm czy katalogach SEO, ale tutaj należy wybierać katalogi znane i o dobrej reputacji.

Inne działania, typowe dla normalnego pozycjonowania mogą zostać potraktowane przez Google jako spamowanie, co może skończyć się opisanym już wcześniej filtrem lub banem

Na Państwa stronie nie ma słów kluczowych!

Często pojawiają się oferty, mające na celu optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek. Można w nich przeczytać lub usłyszeć, że na stronie w tzw metatagach brakuje słów kluczowych, opisu strony. Takie oferty również omijajcie z daleka, ponieważ świadczy to o firmie składającej ofertę. Google, który kontroluje ponad 97% rynku wyszukiwarek od dłuższego nie wykorzystuje metatagu „keywords” w ustalaniu rankingu witryn w wynikach wyszukiwania Google. Słowa kluczowe nie mają więc żadnego znaczenia.

Metatagi “description” są natomiast wykorzystywane do tworzenia opisów witryny w wynikach wyszukiwania, ale często zdarza się, że Google wykorzystuje część treści linkowanej strony.

Przy ofercie optymalizacji strony warto pamiętać również o tym, że walidacja kodu witryny według reguł W3C, którą podnoszą firmy SEO/SEM, również nie daje żadnych dodatkowych korzyści w ustalaniu rankingu wyników wyszukiwania.

Zastanówcie się więc, zanim ulegniecie marketingowcom i wydacie swoje, ciężko zarobione pieniądze.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

0 # Konwersja sprzedażyEwa 2015-06-15 19:42
Witam
Bardzo pomocny artykuł. Panie Mateuszu ma Pan rację szkoda pieniędzy na zlecanie pozycjonowania, wystarczy poczytać, w sieci są wszystkie wskazówki, Skoro ja kobieta 59+ potrafiłam swoje strony wyprowadzić na wysokie pozycje w Google, np. moja strona, którą stworzyłam dla moich wnuków parę lat temu była przez 2-3 lata na I miejscu na frazę bajki za sms - zrobiłam to sama. Moje obecne strony też są na wysokiej pozycji. Jedna ze stron na frazę hotele na podróż poślubną też od dawna jest na I pozycji. Pomimo tego nie przekłada się to na konwersję sprzedaży, dlaczego?

PS. To jest mój drugi komentarz- przepraszam do poprzedniego dałam linki niezgodne z regulaminem.
pozdrawiam redakcję
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Reklama

Przeczytaj również: