Menu
RSS
Pierwsza w powiecie Dziecięca Drużyna Pożarnicza z Wójcina

Pierwsza w powiecie Dziecięca Drużyna Pożarnicza z Wójcina

  • Andrzej Śpiewak Komendant Gminny OSP w Paradyżu

Pierwsza w powiecie Dziecięca Drużyna Pożarnicza z Wójcina

22 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej w Wójcinie miało miejsce historyczne dla szkoły i Gminy Paradyż wydarzenie. Nastąpiło oficjalne powołanie pierwszej w powiecie opoczyńskim Dziecięcej Drużyny Pożarniczej z Wójcina i wręczone zostały zakupione przez Gminę Paradyż specjalne ubrania strażackie dla małych strażaków, czego dokonał Wójt Gminy Paradyż Wojciech Rudalski.

Było to zapewne olbrzymie przeżycie dla nowych strażaków. W skład dziecięcej drużyny strażackiej wchodzi 11 dzieci (6 dziewczynek i 5 chłopców) z klasy zerowej i przedszkolnej, które wyraziły chęć i otrzymały zgodę rodziców na udział w przygodzie strażackiej.

Najbliższy debiut tej drużyny nastąpi w dniu 11 czerwca br. (niedziela) podczas gminnych zawodów sportowo-pożarniczych jednostek OSP, które odbędą się w Paradyżu na boisku przykościelnym.

Młodzi strażacy zaprezentują pokaz musztry, wykonają ćwiczenie bojowe (gaszenie pożaru domku) oraz będą udzielać pomocy medycznej osobie poszkodowanej w „pożarze”, a przygotowania do tych zawodów nadzorować i przygotowywać będą miejscowi strażacy OSP Wójcin wraz z opiekunką dzieci p. Magda Sobierańską i komendantem gminnym OSP Andrzejem Śpiewakiem.

Powołanie Dziecięcej Drużyny Pożarniczej z Wójcina powiązane było z ćwiczeniami ewakuacyjnymi przeprowadzonymi w tym dniu w szkole, gdzie na miejsce ćwiczeń przybyli samochodem bojowym strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej z Wójcina wraz z naczelnikiem jednostki dh Wojciechem Jędrzejczykiem.

Obowiązek przeprowadzania ćwiczeń ewakuacyjnych nakładają przepisy przeciwpożarowe, które zobowiązują Dyrektorów szkół do organizowania co najmniej raz na 2 lata ćwiczeń ewakuacyjnych.

Po przeprowadzeniu przez dyrekcję i nauczycieli sprawnej ewakuacji dzieci ze szkoły na plac przyszkolny sprawdzona została obecność wszystkich uczniów i pracowników – wszyscy bezpiecznie opuścili budynek szkoły.

Z uwagi na bardzo ładną pogodę strażacy mieli okazję zademonstrować użycia linii wodnej szybkiego natarcia, co spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem i aktywnym udziałem uczniów tych starszych jak i młodszych, którzy po założeniu specjalnych hełmów mogli sami polać wodę. Najlepszym sposobem na ochłodę był jednak pokaz działania samochodowego działka wodno-pianowego, z którego strumień wody niesiony był na odległość ponad 50 m, jak również działanie kurtyny wodnej.

Również młodzi strażacy po ubraniu się w specjalne nowo przekazane uniformy strażackie dali pokaz działań gaśniczych, co na pewno na długo zapamiętają.

Nad całością ćwiczeń czuwał i nadzorował bryg. Andrzej Śpiewak - funkcjonariusz KP PSP w Opocznie, jednocześnie komendant gminny jednostek OSP gminy Paradyż, który przedstawiał i omawiał na bieżąco prowadzone działania. Aby przybliżyć i pokazać uczniom prawdziwe działania strażaków w przypadku istniejącego zagrożenia pożarowego, ćwiczenia te połączone zostały z dysponowaniem potrzebnych służb ratowniczych.

Ćwiczenia i spotkanie zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez miejscowych strażaków dla wszystkich uczniów.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: