Obóz szkoleniowy w Lublińcu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Obóz szkoleniowy w LublińcuW dniach od 1 do 3 października uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym realizujący „Specjalizację wojskową” przebywali na obozie szkoleniowym w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Był to kolejny etap szkolenia kandydatów do służby w Wojsku Polskim na mocy porozumienia szkoły z jednostką.

Pierwszym punktem było zwiedzanie Sali Tradycji, gdzie młodzież została zapoznana z historią i tradycjami Jednostki. Następnie oficer kadrowy przedstawił wymogi kwalifikacyjne jakim zostają poddani kandydaci do służby w Wojsku Polskim. Po obiedzie w żołnierskiej stołówce przyszedł czas na zbudowanie obozowiska. Żołnierze dostarczyli sprzęt, a reszta prac należała do uczniów. Po kilku godzinach na terenie wokół strzelnicy wojskowej stało 7 namiotów wraz z miejscem do posiłków, węzłem sanitarnym i przyłączem prądu. Nie był to jeszcze ostatni punkt tego dnia. Po kolacji uczniowie mieli do wykonania patrol w terenie leśnym, gdzie kilkuosobowym zespołom zostały przydzielone zadania w języku angielskim. Następnie zbiórka i ustalenie całonocnych wart, które były pełnione w pełnym uzbrojeniu (repliki ASG).

Kolejny dzień rozpoczął się o 6 rano. Kilkunastominutowa zaprawa poranna, szybkie śniadanie i o godzinie 9.00 pierwsze zajęcia programowe z operatorami-sanitariuszami, którzy są odpowiednikami cywilnych ratowników medycznych. Po standardowym wprowadzeniu do pierwszej pomocy przedmedycznej młodzież została zapoznana z elementami BLS (Basic life support) czyli bojowym ratownictwem medycznym, w którym na szczególna uwagę zasługiwały techniki tamowania krwotoków przy wykorzystaniu opatrunków i sprzętu stosowanego tylko przez wojsko.

Drugi blok tematyczny to zajęcia z operatorami-minerami, którzy zapoznali uczniów z podstawowym sprzętem minerskim wykorzystywanym w Wojskach Specjalnych. Atrakcją był robot do zadań pirotechnicznych Talon 3 przy, pomocy którego uczniowie ćwiczyli przenoszenie atrap ładunków wybuchowych.

Kolejny punkt to wykład przeprowadzony przez człowieka odpowiedzialnego za poziom wyszkolenia żołnierzy czyli Szefa Szkolenia. Po analizie struktury JWK i miejsca w polskim systemie obronnym ten doświadczony oficer podzielił się z młodzieżą swoją bogatą wiedzą na temat misji i udziału w nich polskich komandosów. Uświadomił też jakie są oczekiwania jednostki wobec młodych ludzi, którzy w przyszłości będą chcieli zasilić jej szeregi.

Po obiedzie pierwsza grupa uczniów przystąpiła do najbardziej oczekiwanych zajęć czyli ćwiczeń na najnowocześniejszej w Europie video strzelnicy. Pod okiem instruktorów mogli sprawdzić swoje predyspozycje i umiejętności strzeleckie z pistoletów wojskowych USP oraz pistoletów maszynowych MP-5. W tym samym czasie druga grupa złożona z uczniów klasy pierwszej wykonała marsz według mapy. Ich starsi koledzy to zadanie wykonali w warunkach nocnych. Zajęcia na strzelnicy i marsz według mapy zakończyły się po godzinie 21.

Na uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka, która przysporzyła im wielu wrażeń. Był to nocny patrol na pojeździe typu HUMVEE z wykorzystaniem sprzętu noktowizyjnego. Uczniowie byli zaskoczeni tak doskonalą widocznością w całkowitych ciemnościach. Zajęcia potrwały do późnych godzin nocnych lecz nie zwalniało to nikogo z zaprawy porannej zaplanowanej na godzinę 6 rano.

Dzięki intensywnym ćwiczeniom fizycznym w terenie młodzież szybko wskoczyła na obroty i zaraz po śniadaniu przystąpiła do składania obozowiska. Następnie wszyscy udali się na piknik wojskowy towarzyszący prestiżowemu w środowiskach mundurowych biegowi przełajowemu „ O Nóż Komandosa”. Uczniowie ZST brali udział w zawodach oraz pomagali organizatorom w zabezpieczeniu trasy wyścigu. Bardzo duży sukces odniósł uczeń klasy II technikum samochodowego Konrad Biedrowski, który zajął III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych (w biegach szkolnych wystartowało 1300 uczestników w tym wielu uczniów klas mundurowych z różnych zakątków Polski).

W biegu głównym wystartowało 800 zawodników. Mieli oni do pokonania 10 kilometrową trasę w ciężkim piaszczystym terenie z wieloma stromymi podbiegami. Wszyscy zawodnicy biegli ubrani w mundury. Wśród startujących znalazł się opiekun „Specjalizacji Wojskowej” w ZST płk rez. Paweł Wiktorowicz, który ma już na swoim koncie historyczne zwycięstwo w roku 1999. Wychowawca klasy II technikum mógł liczyć na głośny doping i uznanie swoich wychowanków ponieważ zostawił za sobą setki o wiele młodszych zawodników. Bieg ten posiadał rangę Mistrzostw Polski Służb Mundurowych.

Bardzo ważnym aspektem edukacyjno-wychowawczym oprócz przekazanej wiedzy jest świadomość, iż uczniowie z Mroczkowa Gościnnego są drugą szkołą w Polsce, która ma możliwość uczestniczenia w zajęciach na terenie elitarnej Jednostki Wojsk Specjalnych. Niewątpliwe tego typu doświadczenie zaowocuje wymiernymi korzyściami dla tych, którzy w przyszłości zdecydują się na studia wojskowe lub służbę w Wojsku Polskim.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.